jongerenwerkers. De politie kan in dit licht signalen afgeven, hulpinstanties op het spoor van probleemjongeren brengen, en - waar gevraagd - de hulpverleners van advies dienen. Dit klinkt allemaal redelijk, maar in de praktijk zit de bureaucratie doeltreffende actie in de weg. Veiligheidshuis De gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hebben het probleem met de bureaucratie onderkend en hebben daarom het Veiligheidshuis opgericht, een gebouw tegenover het Schiedamse stadhuis. Daar is Willem Zwikker regelmatig te vinden, als vertegenwoordiger van politie en justitie, naast de GOSA-regisseur (GOSA is ambtelijk jargon voor: Gemeentelijke Overleg Sluitende Aanpak) namens de gemeente en een medewerker van jeugdzorg. De bedoeling is dat zij de korte lijnen in zorg en begeleiding weer terugbrengen. Onder andere door direct met elkaar te overleggen teneinde de bureaucratie te omzeilen. Bovendien mogen mensen uit het veld - zoals buurtagenten en jongerenwerkers - hier ook direct aankloppen. Is dat dan niet het zoveelste overlegorgaan bovenop het ambtenarenapparaat? 'Zeker niet. We draaien nu een jaar en ik zie dat het echt minder tijd kost om passende maatregelen te nemen.' Toch beseft Zwikker dat zijn invloed beperkt is: 'Ik zeg altijd: je hebt zowel varkens als mussen nodig. Varkens staan met hun poten in de klei en wroeten in de aarde, zij doen het belangrijkste werk. En dan heb je de mussen; die vliegen boven het werkveld, hebben goed overzicht. Overigens is de verhouding tussen die twee groepen zoek. Daarom zet hij zijn betoog kracht bij met een pleidooi voor zowel meer agenten op straat, als voor meer jongerenwerkers. Logisch, want volgens onderzoek scheelt elke euro die je in preventie stopt uiteindelijk vier euro in de nazorg door, bijvoorbeeld, justitie en reclassering. 'Juist die jongerenwerkers hebben bewezen dat ze problemen vóór kunnen zijn. Ze bouwen een vertrouwensband op en durven de jongeren aan te spreken. Pas als zij er niet meer uitkomen, komt de buurtagent er aan te pas.' Ik zeg altijd: je hebt zowel varkens als mussen nodig. Varkens staan met hun poten in de klei en wroeten in de aardezij doen het belangrijkste werk. En dan heb je de mussen; die vliegen boven het werkveld, hebben goed overzicht. Overigens is de verhouding tussen die twee groepen zoek. Daarom zet hij zijn betoog kracht bij met een pleidooi voor zowel meer agenten op straat, als voor meer jongerenwerkers. Willem Zwikker Musis 10

Musis | 2010 | | pagina 10