iv -j TA n fii ar, gillij Jongerencentrum biedt warmte Woning, Werk en Wijf fï*l lil P m m 4pi| 1 ia' tltiw 11 Musis Dat brengt het gesprek automatisch op het voorgenomen jongerencentrum in Schiedam-Noord. Zwikker gelooft stellig wel in de doeltreffendheid van een jongerencentrum daar. Kortlopende projectjes werken niet. Het gaat om vertrouwen opbouwen. Kennen en gekend worden, net als vroeger in de VOP. Dat soort opbouwwerk kan uitstekend vanuit zo n jongerencentrum gebeuren.' Alternatieven voor een apart jongerencentrum zijn niet eenvoudig te vinden want de jongeren laten zich moeilijk bedienen. Een extra activiteit in een bestaand buurthuis klinkt financieel aanlokkelijk, maar blijkt in de praktijk niet te werken. Dat zag je onlangs nog in Hoek van Holland, waar projecten met probleemjeugd moeilijkheden veroorzaakten in wijkcentrum De Hoekstee. Vrijwillige medewerkers van de buurthuizen zitten niet te wachten op hangjongeren die zich misdragen. Vaak kunnen zij niet met deze doelgroep overweg en de jeugd wil zich op zijn beurt graag met een bepaalde plek kunnen identificeren. Dat lukt natuurlijk moeilijk op een locatie waar jonge kinderen mogen komen knutselen en bejaarden computerles krijgen. 'Sommige jongeren hebben zoveel problemen thuis', zegt Willem: 'Ze missen een warme omgeving en zijn vaak al blij met een opengebrande container. In feite stellen ze dus weinig eisen, maar ze willen wel een eigen plek. Dat is heel belangrijk.' De financiële problemen met het Jongerencentrum Schiedam-Noord zijn een teken aan de wand. Het is de vraag of er de komende jaren nog veel geïnvesteerd zal worden in preventie. De nieuwe regering ziet meer in repressie en er moet sowieso enorm bezuinigd worden. Zijn de problemen met jongeren in de afgelopen jaren groter geworden, stabiliseren ze zich of nemen ze af? Willem Zwikker neemt de tijd voor een antwoord. 'Ik zou zeggen dat ze anders zijn geworden. Er gebeurt heel veel goeds, maar de maatschappij is individualistischer geworden. Jongeren zijn bovendien rijker; ze hebben geld om rotzooi als pillen en drank te kopen.' En er zijn nu andere problemen. Bijvoorbeeld voor jongeren uit verschillende culturen die naast het worstelen met hun puberteit, zich ook bewust worden van reacties op hun etnische identiteit. 'Kijk, puberaal gedrag is van alle tijden, maar vroeger ging je trouwen, het huis uit en dan was het over. Dat noemen we de drie w's die alles oplossen: werk, woning en wijf' zegt Willem lachend: 'Nu zie je jongens, of nee: mannen van vijfentwintig, die bij hun ouders wonen en toch nog op hangplekken komen. Het werk is voor buurtagenten en jongerenwerkers daarmee een stuk lastiger geworden, maar deze mensen zorgen er wel voor dat het niet uit de hand loopt.' Misschien is het al weer vijf jaar geleden dat Willem Zwikker direct en op straat met jongeren te maken had. Hij noemt zichzelf 'een mus'. 'Het 'echte' werk wordt gedaan door de buurtagenten, zij rapporteren aan hun wijkteamchef en daar heb ik dan weer contact mee.' De 'varkens' dus, die hij als onderdeel van het team faciliteert, van adviezen voorziet en steunt in hun dagelijks werk. Zonder goede regelingen met de gemeentes hebben agenten, jongerenwerkers en andere instanties immers geen gereedschap om mee te werken. Zonder mussen geen blije varkens. Bij ons kunt u terecht voor persoonlijke en professionele rechtsbijstand op het gebied van onder meer: echtscheiding scheidingsmediation personen- en familierecht sociale zekerheid arbeidsrecht immigratierecht letselschade. Wij hebben jarenlange ervaring op bovenstaande terreinen. Bilg§HHnH^H| ft Bij ons komt u terecht op een klein kantoor waardoor er veel ruimte is voor persoonlijke betrokkenheid. Als u een zaak bij ons in behandeling heeft gegeven, vinden wij het van groot belang om met u samen te werken en in nauw overleg met u te beslissen welke stappen genomen moeten worden. -*4- m -|™ji Wij behandelen zaken zowel op basis van een betaalbaar uurtarief als op basis van door de overheid gefinancierde rechtshulp. Oranjestraat 2, Postbus 448, 3100 AK Schiedam tel. 010 473 89 88 - fax 010 473 32 32 - www.habetsenvanleeuwen.nl

Musis | 2010 | | pagina 11