In Level Z beslissen jongeren zelf tekst Peter de Lange foto's: MTB Architecten Alleen gamers weten waar de term Level Z voor staat. Het is het hoogste niveau dat een speler kan bereiken. Wie Level Z haalt, behoort tot de absolute top. Als metafoor is de naam zeer toepasselijk voor het jongerencentrum in de Zwolse wijk Stadshagen. Dat is door jongeren opgezet en het wordt gerund door jongeren. Level Z bewijst dat jongeren heel goed verantwoordelijkheid kunnen dragen en prima in staat zijn rationele beslissingen te nemen. De enige voorwaarde is dat de buitenwereld hen vertrouwt. En hen niet betuttelt en behandelt als lastposten. Ziedaar de filosofie van de Zwolse jongerenwerker Bart Demmers, die in Level Z louter een ondersteunende functie heeft. Musis 12 Het Zwolse jongerencentrum is uniek in Nederland. Jongeren mochten zelf beslissen over de vormgeving en de inrichting van het gebouw en werden, toen het eenmaal was opgeleverd, ook zelf verantwoordelijk voor het beheer. Ze houden de kas bij, stellen de programmering samen, verzorgen de publiciteit, leiden vergaderingen, voeren de sollicitatiegesprekken met nieuwe beroepskrachten en schrijven zelfs de beoordeling van de man die hen bij al deze taken begeleidt: jongerenwerker Bart Demmers. Demmers (35) ontwikkelde in de elf jaar dat hij als jongeren werker actief is een volstrekt eigen visie op het vak. Het sleutelwoord daarin luidt participatie. "Jongeren worden vaak in één adem genoemd met overlast. Vergeten wordt dat ze ook heel veel kunnen. Laat jongeren zelf beslissen over de manier waarop iets georganiseerd wordt. Dan ontdekken ze dat ze meer kunnen dan ze zelf denken," stelt hij. Demmers formuleerde deze beroepsvisie aan de hand van zijn ervaringen in Lelystad. Hij werkte daar voor een stichting waar tijdelijk iedere vorm van leiding ontbrak. "Ik was volstrekt alleen, ik had een fiets, een mobieltje en een leeg pand. Dat was alles." De jongeren in de wijk hadden een crimineel imago. Hij wist hun vertrouwen te winnen door bij het opknappen van het jongerencentrum zoveel mogelijk beslissingen aan hen over te laten. "Toen ging het heel snel. Als je ze de ruimte geeft, blijkt met jongeren veel mogelijk. Wanneer zij de verantwoordelijkheid dragen voor een jongerencentrum, zullen ze ook proberen overlast te voorkomen, en jongeren die wel voor problemen zorgen, daarop aanspreken." De theorie lijkt eenvoudig genoeg. Maar die succesvol in praktijk brengen is een heel ander verhaal. Om dat te kunnen bereiken, betoogt Demmers, moet de jongerenwerker zichzelf op één doel concentreren en andere bezigheden zoveel mogelijk schrappen. "Versnippering is de grote handicap in dit vak. Om te beginnen hebben jongerenwerkers meestal maar een beperkt aantal uren. Daarbij moeten ze hun aandacht verdelen over allerlei projecten en activiteiten. Ik ben zo eigenwijs geweest een speerpunt te maken van wat ik zie als mijn kerntaak: jongeren sociale en maatschappelijke vaardigheden aan leren door middel van participatie. Dat betekent dat jongeren niet alleen mee mogen denken, ze mogen ook zelf bepalen hoe ze dingen willen doen. Wij hoeven alleen maar te zorgen dat de voorwaarden om hun ideeën te realiseren aanwezig zijn. Dat is precies het omgekeerde van het geijkte patroon. Dat gaat uit van volwassenen die alles beslissen en van jongeren die volgen." In het model-Demmers staat de jongerenwerker ondanks het verschil in leeftijd en levenservaring op hetzelfde niveau als de jongere. De beroepskracht heeft geen leidinggevende, maar een ondersteunende rol. "Je bent geen autoriteit. Jouw mening is niet meer waard dan de hunne. De grootste valkuil is om die autoritaire rol te pakken. Kijk uit dat je op basis van je ervaring als oudere gaat manipuleren. Geef gewoon toe dat je ongelijk hebt als dat het geval is. Als tieners binnen twee weken een groot feest willen organiseren en je zegt: doe maar niet want dat gaat nooit lukken op die korte termijn, en het lukt ze wel, dan moet je gewoon durven zeggen: goed dat jullie je eigen mening hebben gevolgd en mijn advies in de wind hebben geslagen, ik had het gewoon bij het verkeerde eind." De belangrijkste voorwaarde waaraan een jongerenwerker moet voldoen om dit model te kunnen volgen is 'reflectief zijn'. Demmers: "Vraag je bij alles wat je doet af of je je uitgangspunten trouw blijft en denk na over wat je beter kunt doen. Je ziet heel vaak het automatisme optreden dat het aan de jongeren ligt zodra er iets fout gaat. Ik denk dat het meer zin heeft om je af te vragen hoe je de faciliteiten en ondersteuning kunt verbeteren, zodat de jongeren beter kunnen participeren."

Musis | 2010 | | pagina 12