ALLES IN DE BOEKHANDEL MAAR OOK COMPLEET OP INTERNET De jongerenwerker In Stadshagen werkt Demmers met een zeer gemêleerde groep, in leeftijd variërend van 9 tot 23 jaar en ook qua afkomst zeer divers: Surinaams, Nederlands, Marokkaans, Antilliaans, Turks, Somalisch. Maar hoe verschillend ook, ze hebben één bindende factor en dat is het jongerencentrum waar ze met z'n allen verantwoordelijk voor zijn. Demmers: "Het is voor een Turkse jongen van 21 wel even wennen als hij met een blank meisje van 13 moet samenwerken, bijvoorbeeld omdat hij de programmering doet en zij de publiciteit, maar uiteindelijk zullen ze elkaar als collega's beschouwen omdat ze samen verantwoordelijk zijn voor het welslagen van het programma." Bart Demmers claimt dat hij zijn werkmethode helemaal zelf heeft uitgedacht en zich die met vallen en opstaan heeft eigen gemaakt. "In het jongerenwerk zijn hiervan geen voorbeelden te vinden. Er is ook nauwelijks literatuur over. Om erachter te komen hoe groepsprocessen precies werken en hoe je mensen kunt stimuleren verantwoordelijkheid te nemen, heb ik stapels boeken over people management verslonden. Aan die boeken heb ik nog het meeste gehad. Demmers gaat maar zelden in op verzoeken om elders in het land zijn werkwijze te komen uitleggen. "Ik werk 36 uur per week. Die uren zijn bestemd voor de jongeren in Zwolle. Zij hebben er recht op, ik zou het niet terecht vinden als ik mijn tijd aan andere dingen zou besteden." Tips voor collega's die zijn aanpak willen volgen heeft hij wel. Zijn advies: "Begin met de knop om te zetten. Je bent als jongerenwerker nooit af. Je moet durven blijven leren. Dat houd ik ook mezelf nog elke dag voor. Elke avond denk ik, als ik naar huis fiets: wat is er goed gegaan en wat kon er beter?" Boekhandel J.S. van Leeuwen Broersvest 85 3111 ED Schiedam Boekhandel Post Scriptum Hof van Spaland 31 3121 CA Schiedam www.boekhandelvanleeuwen.nl www.postscriptum.nl 13 Musis Jongerencentrum Level Z

Musis | 2010 | | pagina 13