waarbij oudere generaties de wenkbrauwen fronsen Een gebouw tekst: Peter de Lange foto's: MTB Architecten Voor een budget van 660.000 euro bouwde John van Dijk van MTB Architecten in 2008 jongerencentrum Level Z aan de rand van de Zwolse Vinexwijk Stadshagen. Level Z is opgetrokken uit roestbruine damwanden en heeft slechts een paar kleine ramen in de ongenaakbare gevel, die enigszins doet denken aan een Middeleeuwse burcht. Een stoer en eigenwijs gebouw, dat sterk detoneert bij de omgeving, die bestaat uit keurige eengezinswoningen met doorzonvensters en pannetjes op het dak. Musis 14 -i'r.i tijdens deze excursie was dat jongeren zich meestal moeten voegen naar een omgeving die anderen voor hen hebben bedacht. Van Dijk herinnert zich saaie onderkomens waar jongeren heel braaf zaten te wezen. "De sfeer was soms ronduit betuttelend. Alsof we bij de buitenschoolse opvang waren binnengestapt. Er was niet één centrum waarvan we dachten: zo moet het, dit is een lichtend voorbeeld." Toch was het geen vergeefse reis. De delegatie kreeg soms ook handige tips mee. Dat een schrobputje bij de toiletten onmisbaar is. Dat goed moet worden nagedacht over het sleutelsysteem: wie beheert welke voorzieningen, wie heeft toegang tot de bar, wie tot het kantoor. De rondreis gaf de architect ook een beter inzicht in het gebruik van een jongerencentrum. "Een jongerencentrum is ook gewoon een plek voor de middelbare schooljeugd om een beetje rond te hangen. Dat ze een eigen plek hebben is het voornaamste. Het gaat er niet altijd ruig en wild aan toe. Er gebeuren soms heel brave dingen. Je kunt er ook twee jongens zien die aan een tafeltje zitten te dammen." Volwassenen kijken vaak met vooringenomen blik naar een dergelijke voorziening. Zo merkte de Zwolse wethouder voor jeugdzaken bij de oplevering enigszins misprijzend op dat "het er allemaal nogal onafgewerkt uitzag". "Dat is precies de bedoeling," dacht Van Dijk toen in stilte. Want de kale, onafgewerkte ruimtes boden de gebruikers alle mogelijkheden het centrum naar hun eigen inzichten in te delen. De architect: "We wilden beslist geen situatie waarin de jongeren niets meer aan hun eigen omgeving konden toevoegen. Integendeel. Zo weerbarstig als het er van buiten uitziet, zo ruig is het jongerencentrum ook van binnen. Aan de afwerking is weinig of geen aandacht besteed. De wanden bestaan uit strak, kaal metselwerk dat wit is gesausd op plaatsen waar licht nodig is (in het trappenhuis) en donker waar licht er minder op aan komt (in de toiletten). Leidingen lopen zichtbaar langs plafonds en wanden. Decoratieve elementen zijn opvallend afwezig. Die soberheid komt deels voort uit financiële overwegingen. Maar het was ook een bewuste keuze van de toekomstige gebruikers, vertelt Van Dijk. "Een enquête op internet maakte duidelijk dat de meeste jongeren in Stadshagen een voorkeur hadden voor een gebouw met een industrieel uiterlijk, ze gingen massaal voor dit idee, veel liever dan voor een pand dat er even glad en licht uitzag als een iPod. Ze wilden niet in een etalage zitten, ze wilden een echt honk. Van Dijk gaf die wensen vorm in een compact, tamelijk gesloten gebouw met slechts twee bouwlagen. De kleine ramen dienen vooral om licht te werpen in het kantoor en verder voorkomen ze dat lawaai tot buiten doordringt. In Level Z wordt soms harde muziek gemaakt. De nabije school noch de buurt mag overlast ondervinden. De enige echt lichte en open plek is het balkon aan de achterzijde. "Op speciaal verzoek van de rokers," aldus Van Dijk. Voordat architect en gebruikers het eens werden over dit ontwerp, maakten ze om ideeën op te doen een rondreis langs een aantal jongerencentra in Nederland. Ook jongerenwerker Bart Demmers was van de partij. Wat de deelnemers opviel iMn

Musis | 2010 | | pagina 14