Ze moesten volop de ruimte krijgen de boel naar hun eigen smaak in te delen. Je hebt jongerencentra waar de jeugd nog niet eens een punaise in de muur mag drukken. Hier bestaat de mogelijkheid dat iedere nieuwe generatie het centrum weer op zijn eigen manier vorm geeft. Dat is belangrijk. Je bewijst de jongeren zo een grote dienst. Dat merk je aan hun enthousiasme. Een dag na de opening kwam een van hen naar me toe en zei: 'Wat een fijne omgeving, ik voel me hier helemaal thuis! Het interieur was dan ook niet voorgeprogrammeerd door volwassenen. Het budget dat de jongeren in 2008 voor de inrichting kregen toegewezen, ging op aan slechts drie dingen: de bar, de geluidsinstallatie en de verlichting. Toen bleek dat er voor meubels geen geld meer was, werd een beroep gedaan op de vrijgevigheid van particulieren en bedrijven. Veel van het huisraad in Level Z komt uit kantoren, waar het als gevolg van een verhuizing of een renovatie werd afgedankt. "Het is heel degelijk meubilair, afgetrapt, maar het misstaat absoluut niet; het voegt zich juist heel goed naar de onafgewerkte omgeving," aldus Van Dijk. De 51-jarige architect heeft bij het ontwerpen van het centrum bewust gestreefd naar een gebouw dat oudere generaties de wenkbrauwen doet optrekken. "Ik had nooit eerder een jongerencentrum gebouwd. Daarom was dit een heel leuke opgave. Ik heb veel met jongeren gepraat en me grondig verdiept in hun leefwereld. Uit die gesprekken hield ik de overtuiging over dat jongeren er recht op hebben zich op hun eigen manier te ontwikkelen. Die overtuiging heb ik geprobeerd uit dit gebouw te laten spreken. Het is hun gebouw. Ik hoop dat ouders die in Level Z op bezoek gaan, zeggen: nee, dit is niet helemaal mijn ding." De scepsis die de gemeente Zwolle aanvankelijk toonde bij de oplevering van het jongerencentrum heeft plaatsgemaakt voor trots. Want het jongerenwerk zoals dat in Level Z in praktijk wordt gebracht en de manier waarop het centrum tot stand is gekomen, roepen in vakkringen alom bewondering op. Level Z trekt veel bekijks en Van Dijk wordt regelmatig gevraagd een rondleiding te houden. Dat doet hij graag. "Die belangstelling zie ik toch mede als een erkenning van onze aanpak." Voordat architect en gebruikers het eens werden over dit ontwerpmaakten ze om ideeën op te doen een rondreis langs een aantal jongerencentra in Nederland. Ook jongerenwerker Bart Demmers was van de partij. Wat de deelnemers opviel tijdens deze excursie was dat jongeren zich meestal moeten voegen naar een omgeving die anderen voor hen hebben bedacht. Van Dijk herinnert zich saaie onderkomens waar jongeren heel braaf zaten te wezen. "De sfeer was soms ronduit betuttelend. Alsof we bij de buitenschoolse opvang waren binnengestapt. Er was niet één centrum waarvan we dachten: zo moet hetdit is een lichtend voorbeeld. 15 Musis

Musis | 2010 | | pagina 15