RookGezag en Rummikub Nieuwlandfilm is verplichte kost voor raadsleden en bestuurders tekst: Han van der Horst foto's: Jan van der Ploeg Eigenlijk hebben wij Schiedammers maar een heel oppervlakkig beeld van wat zich werkelijk in onze stad afspeelt. Ook als we hier geboren en getogen zijn. Dat is de eerste indruk die 'Rook, Gezag en Rummikub' oproept, de filmdocumentaire van de antropoloog Steef Meyknecht over het leven in Nieuwland. Een paar jaar geleden gaf Woonplus Meyknecht de sleutel van een afbraakflat boven de voormalige winkelgalerij op het dr. Wibautplein. Hij nam er zijn intrek om te proberen door te dringen tot de kern van het leven in Nieuwland. Wat hij blootlegde, wordt zichtbaar gemaakt in de documentaire 'Rook, Gezag en Rummikub'. Die titel verwijst naar drie hoofdthema's: de worsteling van de Antiliaan Uli Schenkers om met zijn tabakszaakje op de P.J. Troelstralaan het hoofd boven water te houden, de dagelijkse praktijk van wijkagent Ferry Lockhorst, die verantwoordelijk is voor de orde in zijn stuk van Nieuwland en de bejaarde dames, die wekelijks in het Puttertje op de Mgr. Nolenslaan bijeen komen om rummikub te spelen en herinneringen op te halen aan hoe het vroeger was, toen zij als jonge vrouwen in de kracht van hun leven met hun man een felbegeerde, meestal net gebouwde tlat in Nieuwland kregen toegewezen. Daarnaast is er een belangrijke rol voor juffrouw Kevser Öger met haar groep 8 op de islamitische Ababilschool aan de Piersonstraat. Ook maken wij een Antilliaans huwelijk mee. Bouwwoede Uit alles blijkt, dat de rummikubbende dames gedurende hun lange leven hun woonomgeving sterk hebben zien veranderen. De bouw van deze wijk begon aan het begin van de jaren vijftig. Zo rond 1965 was Nieuwland voltooid, terwijl aan de andere kant van de spoorlijn - de Rotterdamse ring lag er nog niet - de eerste hand werd gelegd aan Schiedam- Noord. Al die bouwwoede maakte deel uit van het plaatselijk offensief tegen wat politici uit die tijd tot vervelens toe aanduidden als Volksvijand nummer één, de woningnood. Wie de toon en de sfeer van die tijd terug wil halen, bekijke nog eens 'Schiedam kiest voor het water', de film die de cineast Jan Schaper over het Schiedam van die jaren maakte. Ordening en gemeenschapszin De naam 'Nieuwland' dateert van voor Schiedams ontstaan, maar kreeg in de jaren vijftig een heel eigentijdse klank: hier werden huizen gebouwd voor nieuwe mensen en een nieuwe tijd. Ordening en gemeenschapszin waren sleutelwoorden voor politici van alle gezindten in die wederopbouwtijd. Het Nieuwland van de jaren vijftig kende dan ook geen particuliere tuinen, behalve in één straatje villa's voor de wijknotabelen, zoals de dokter. Dat was de Ruijs de Beerenbroucklaan. De flatgebouwen stonden te midden van grote collectieve speelweiden. De gezinnen met kinderen aan wie de appartementen werden toegewezen, hadden hun voordeur aan een gezamenlijk trappenhuis of galerij, die ze ook met zijn allen schoon moesten houden. Nieuwland was bedoeld voor mensen die er een vrij eenvormige 'moderne' levensstijl op na hielden. Vader werkte, moeder deed het huishouden. De kinderen bezochten de school. Functionaliteit en strakke lijnen voerden de boventoon. Overal waren kleine winkeltjes gebouwd voor de dagelijkse boodschappen, maar een kroeg was er niet, want in een kroeg springen mensen uit de band. Dat paste niet bij het degelijke moderne bestaan van leven en streven en vooruit komen. De kroeg zou de ordening kunnen doorbreken. Moskee Dat Nieuwland, het Nieuwland van 'Schiedam kiest voor het Water' bestaat niet meer. Het heeft plaats gemaakt voor de Musis 16

Musis | 2010 | | pagina 16