wijk die in 'Rook, Gezag en Rummikub' wordt geschilderd. De Nieuwlandse bevolking heeft haar eenvormigheid verloren. Tegenwoordig wonen er tientallen nationaliteiten, terwijl mensen met een Turkse achtergrond nogal zichtbaar zijn in grote delen van de wijk. Op de fundamenten van de al lang gesloopte Onze Lieve Vrouwe Visitatiekerk staat nu een moskee van de vereniging Milli Görus. Vanaf de Vlaardingerdijk kun je de minaretten boven de oer-Hollandse polderbomen uit zien steken. Versnippering De gemeente, die Nieuwland ooit creëerde en exploiteerde heeft het totale appartementenbezit overgedaan aan de woningbouwvereniging Woonplus. Die stuurt tegenwoordig schoonmakers naar de galerijen en de trappenhuizen, want buren zijn niet meer bereid om met elkaar afspraken te maken over het schoonmaken. Mensen leven veel meer langs elkaar heen dan een generatie geleden. Aan de andere kant zijn er in Nieuwland netwerken gekomen van geheel andere aard: mensen van dezelfde etnische achtergrond onderhouden nauwe contacten. Hangjongeren vinden elkaar op grond van overeenkomsten in levensstijl en muziekvoorkeur. Ook religieuze banden hebben vaak een grote betekenis, waarbij je dan niet alleen aan de islam moet denken maar ook aan bijvoorbeeld de pinksterbeweging. De oude gezamenlijkheid heeft plaats gemaakt voor versnippering, maar toch bestaan er meer samenhangen dan je zou vermoeden, als je loopt te winkelen op de Mgr. Nolenslaan. Ook als je zelf Nieuwlander bent. Dat komt door het langs elkaar heen leven. Nieuwland kent talrijke netwerken, maar die zijn onderling niet verbonden en blijven onzichtbaar voor buitenstaanders. Daar is de laatste tien jaar nog een scheidslijn bijgekomen: Woonplus heeft op allerlei plekken in de wijk oude flats afgebroken en vervangen door een mengsel van huur- en koopwoningen. De bewoners van de nieuwe middenklassen- enclaves hebben hun eigen sfeer en levensstijl geschapen, ook al gaat het vaak om Nieuwlanders die vanwege maat schappelijk succes een betere woning en een welvarender leefomgeving kunnen betalen. Op en rond de Joop den Uyllaan is dat allemaal heel goed waarneembaar. Documentairemaker Steef Meyknecht brengt dit soort verschijnselen glashelder in beeld. Hij legt ze niet uit, want een commentaarstem is in 'Rook, Gezag en Rummikub1 geen moment te horen. Wat dat betreft is de film verwant aan de docusoap. Het zijn de belevenissen van de hoofdpersonen zelf die het verhaal dragen. Dat is duidelijk genoeg. Tragedie De tragedie van Uli Schenkers maakt de meeste indruk. Hij probeert wanhopig met een sigarettenwinkeltje op de Troelstralaan het hoofd boven water te houden. De klandizie bestaat voornamelijk uit het soort jongeren, waar de leden van de rummikubclub en de nette omwonenden een beetje bang voor zijn: rappers, rondhangers, ontijdige schoolverlaters. Het winkeltje ontwikkelt zich tot hun vaste ontmoetingsplek. Daardoor krijgt Uli's bescheiden bedoening voor de omgeving - het wijkcentrum is al lang gesloten - een belangrijke sociale functie. Eigenlijk heeft de gemeente er zomaar helemaal gratis en voor niks een ontmoetingscentrum bij gekregen, waar hang- of - zoals ze in de ogen van de nette mensen zo vaak heten - 'probleem -jongeren in de gaten worden gehouden. Uli's klanten hebben echter niks te makken. Als Uli handelsvoorraad gaat halen bij de Makro, komt hij met twee sloffen sigaretten thuis. Een jaar lang probeert hij bij de gemeente een kredietje van 3000 euro los te krijgen, maar die stuurt alleen maar steeds ingewikkelder formulieren op. Aan het eind van de film moet Uli het hoofd in de schoot leggen. Zijn huisbaas, de Delftse vastgoedondernemer Van de Marei laat hem op een schuld van nog geen 1500 euro failliet gaan. Zelfs een prachtige brief die wijkagent Ferry Lockhorst voor hem schrijft, maakt op het Stadskantoor te weinig indruk. Lockhorst betreurt de sluiting van het winkeltje, omdat hij daardoor een bruikbaar contact met de jongeren van de buurt kwijt raakt. Deze wijkagent is een Schiedammer van de oude stempel die hard werkt en zijn best doet zonder de illusie te koesteren dat je daar veel mee bereikt. 17 Musis Scholieren van het Lentiz LIFE College

Musis | 2010 | | pagina 17