np RookGezag en Rummikub is een voortreffelijke eerste kennismaking. De serie wordt in drie delen op TV Rijnmond vertoondmaar eigenlijk dient Steef Meyknechts knappe documentaire verplichte kost te zijn voor alle aankomende gemeenteraadsledenwethouders en studenten bestuurskunde. 19 Musis Het verhaal van juffrouw Öger en haar islamitische schoolklas staat daar los van. Wij zien hoe ze zonder ooit te vergeten Allah's steun in te roepen haar kinderen drilt en traint om zo goed mogelijk door de CITO-toets te komen, maar daar blijft het niet bij. De klas leert ook dammen, wat goed is voor het strategisch denken. En op een dag verschijnt niemand minder dan Arjan Erkel om vragen te beantwoorden over hoe het voelt om gegijzeld te zijn. Zijn relaas van zijn belevenissen in de handen van Tsjetsjeense moslimrebellen is namelijk het voorleesboek in de klas van juffrouw Öger. De verhalen van de rummikubbende dames maken helder, hoe heftig het contrast is tussen het Nieuwland zoals Nieuwland in de jaren 1950 bedoeld was en de wijk van vandaag. Wat levert die combinatie op? Tijdens de première van verleden maand in de aula van de Scholengemeenschap Schravenlant herkenden de uitgenodigde hoofdrolspelers hun eigen werkelijkheid. Alle anderen zagen aspecten van het leven in Nieuwland die voor hen volstrekt vreemd waren. Welke buitenstaander kan zich voorstellen dat er winkeltjes zijn met een omzet, zo klein, datje met twee sloffen sigaretten je handelsvoorraad voldoende aanvult? Dat gesappel associeer je eerder met straathandel in een ontwikkelingsland. Wie heeft een realistisch beeld van wat zich in een klas afspeelt op een islamitische school? Wie kent de echte problemen van oude mensen in Nieuwland? Wie weet wat er werkelijk op de agenda van de wijkagent staat? Rook, Gezag en Rummikub biedt een prachtig tijdsbeeld, dat over een aantal jaren net zo belangrijk zal zijn als die oude film van Jan Schaper 'Schiedam kiest voor het water'. Maar dat niet alleen: de film laat ook zien hoe het werkelijke leven in een buurt als Nieuwland weinig te maken heeft met het beeld dat daarvan bestaat bij de chattering classes, de nette burgers die inspraakavonden bezoeken, lid zijn van een politieke partij of werkzaam zijn bij de overheid, de mensen die de juiste bijeenkomsten en recepties bezoeken, het schouderkloppend blazervolk en zijn aanhang. Zij oefenen de macht uit op grond van sjablonen, clichés en ingebakken overtuigingen over hoe je mensen stimuleert tot het goede en afschrikt van het kwade. Het zou goed zijn als zulke mensen eens probeerden in buurten als Nieuwland in te burgeren. Dan wordt duidelijk op welke wijze hun goede bedoelingen neerslaan op de straat. Rook, Gezag en Rummikub is een voortreffelijke eerste kennismaking. De serie wordt in drie delen op TV Rijnmond vertoond, maar eigenlijk dient Steef Meyknechts knappe documentaire verplichte kost te zijn voor alle aankomende gemeenteraadsleden, wethouders en studenten bestuurs kunde. Niet alleen in Schiedam of de Rijnmond, maar in heel Nederland. Wat kun je van die film veel leren! Wat biedt die veel eyeopeners! Wat is die relevant, als je door de bezuinigingen scherp moet calculeren en daarom elke cent effectief wilt uitgeven!

Musis | 2010 | | pagina 19