tekst en foto's: Theo van Giezen De betrokkenen, hun rol en verantwoordelijkheden In de discussie over de MFA voelen velen zich betrokken, maar de direct betrokkenen zijn uiteindelijk: - de gemeente (raad en college), - de schoolbesturen/de scholen, - de ouders en kinderen. In het kader van het lokale onderwijs beleid is de gemeente allereerst verant woordelijk voor de wettelijke taken die zij van het rijk opgedragen heeft gekregen. Dit betreft leerlingenvervoer, leerplicht/ RMC, volwasseneneducatie, het toezicht op het openbaar onderwijs en niet op de laatste plaats de onder wijshuisvesting. Een gemeente gaat dus over de infra- structu u r (onderwijshuisvesting leerlingenvervoer en v.s.v.). Zij zorgt ervoor dat alle leerlingen (zo mogelijk goed') onderwijs kunnen volgen. Schoolbesturen en scholen zijn verantwoordelijk voor de invulling van dat (goede) onderwijs. Naast deze wettelijke taken die de gemeente moet uitvoeren, kan zij sturen op samenhang en samenwerking binnen aanvullend lokaal beleid. In de onderbouwing van de motie van november 2006 wordt, naast het voorstel tot samenvoegen van budgetten en daardoor de mogelijkheid te scheppen extra materiële voorzieningen voor deze scholen te realiseren, ook op de mogelijke invulling van dit 'eigen beleid' ('Brede school' en 'Integratie versus segregatie') ingegaan. In de afgelopen jaren zijn de bestuur lijke verhoudingen tussen gemeenten en schoolbesturen veranderd. School besturen zijn steeds meer autonoom geworden. Autonome professionele organisaties die, zoals hiervoor genoemd, tot taak hebben in de door de gemeente gerealiseerde huisvesting te zorgen voor goed onderwijs. Onderwijs dat de kwaliteitstoets van de onderwijsinspectie kan doorstaan en onderwijs dat invulling geeft aan de openbare of levensbeschouwelijke invalshoek. Schoolbesturen/scholen zijn gelet op 'denominatie' en 'marktaandeel' per definitie eikaars concurrent, maar gezamenlijk een interessante partner voor de gemeente. Evenals andere lokale partners kan ook 'het onderwijs' mede invulling geven aan specifieke lokale doelstellingen. Hierbij valt te denken aan 'jongeren brengen tot sport en bewegen' gezond gedrag, maar ook 'segregatie versus integratie'. Schoolbesturen en gemeente zijn bij het realiseren van lokaal educatief (dan wel jeugd-) beleid gelijkwaardige maar geen gelijke partners. Schoolbesturen hebben en staan allereerst voor een eigen belang. Een gemeente daarentegen is hoeder van het algemeen belang. Deze rollen gaan niet altijd hand in hand. Als de partijen elkaar echter op de inhoud weten te vinden, staan zij niet alleen sterker, maar kunnen zij een prominente rol vervullen. Ouders zijn als consument op de eerste plaats op zoek naar een 'goede' school voor hun kind. Wat die 'goede school' dan ook mag zijn. De invulling van 'goede school' is immers voor niet alle ouders dezelfde. Ook het tijdsbeeld heeft vaak invloed op het begrip 'goede school'. Met de definitie van Han van der Horst (Musis maart 2010) "Een goede school is een school, waar talent ontdekt wordt en ontwikkeld", zouden de Nieuwlandse scholen weieens in één klap onder de Taken en rollen van de gemeente Taak en rol schoolbestuur/scholen En de ouders? 25 Musis

Musis | 2010 | | pagina 25