Is met de nieuwe accommodatie de kous af in Nieuwland? Naar school in de eigen wijk? In het aanvankelijke plan zouden zowel de islamitische school Ababil, als de openbare school de Taaltuinals de protestants-christelijke school De Wieken op één locatie (hoek Nieuwe Dam laan Burgemeester Honnerlage Gretelaan worden gehuisvest. Het ministerie staat echter niet toe dat De Wieken uit haar voedingsgebied (ten oosten van de Nieuwe Damlaan) vertrekt Musis 26 categorie "goede scholen" kunnen vallen. Maar dat terzijde! Naast de rol als 'consument' kunnen ouders - al dan niet in samenwerking met school, schoolbestuur en/of gemeente - diverse andere rollen vervullen. Variërend van deelname aan het bestuur, tot het stichten van een school, de daadwerkelijke invulling van vrijheid van onderwijs! Verderop in dit artikel zal ik Han van der Horst hierover citeren. Tevens kunnen ouders een actie- of initiatiefgroep vormen. Een dergelijke groep kan bewerkstelligen dat een groep (vlucht)ouders gezamenlijk hun kinderen op een (dan nog) zwarte school doet. Ook hier geldt dat samenwerking met school (besturen) en/of gemeente de positie van ouders sterker maakt. Tot zover de betrokkenen. Nu weer de wijk in! Wanneer de raad instemt met de "2 1 variant", waar ook de schoolbesturen zich in kunnen vinden, heeft de gemeente - voorafgaand aan de daadwerkelijke uitvoering van de plannen - een belang rijke stap gezet op het terrein van haar wettelijke en dus verplichte taak, de onderwijshuisvesting. De oorspronkelijke gedachte van een MFA (3 onder één dak) werd - zoals door de medeondertekenaar van de 'motie Mostert', de PvdA, bij monde van Rob Gilsing (in Musis februari 2010) wordt onderschreven - ingegeven vanuit efficiencyoverwegingen: "Ja, het kostenaspect speelt een rol: niet om kosten te drukken, maar om meer voorzieningen mogelijk te maken". Met efficiëntie is niets mis. Integendeel, hoe weloverwogen er met gemeenschapsgeld wordt omgesprongen des te beter. Of de beoogde efficiencyslag met de "2 1 variant" in voldoende mate wordt gehaald, is de vraag. Er moeten nu immers op twee locaties extra voorzieningen worden gerealiseerd. Twee maal voorzieningen voor peuter- speelzaalwerk, buitenschoolse opvang en brede schoolactiviteiten en, als daar bij De Wieken ruimte voor is, kinderopvang. Geruststellend is in dit verband dat Gilsing in hetzelfde artikel er aan toevoegt: "Wat de PvdA betreft mag het wat kosten!". Een saillante opmerking, omdat de gemeente Schiedam, volgens de Algemene Onderwijsbond, op het terrein van onderwijshuisvesting niet behoort tot de categorie 'gulle gemeenten'. In de jaren 2006 tot en met 2009 werd gemiddeld 85% van het gelabelde gemeentefondsgeld aan onderwijshuisvesting besteed. Hoe en met welk kostenplaatje dan ook, aan de verplichte (wettelijke) huisvestingstaak 'het moeten' wordt (ook) met de "2 1 - variant" voldaan. Maar hiermee is de kous niet af. 'Het willen' (realiseren van eigen beleid) dient ook beantwoord te worden. Wat vindt de gemeente - aanvullend op het verplichte rijksbeleid - van belang? Deze vraag wordt des te interessanter na een kijkje in de "Demografische trends van het basisonderwijs 2010". Een dergelijk inkijkje leert dat op 1 oktober 2009 in de wijk Nieuwland 1/3 van alle basisschoolleerlingen een school buiten de wijk bezoekt. In absolute aantallen 168 van de 263 autochtone en 283 van de 1117 allochtone leerlingen. De wegtrek van autochtone leerlingen is dus relatief het grootst. Slechts 36 van de autochtone leerlingen bezoekt een basisschool in de wijk. Van de allochtone leerlingen is dit 75 Een situatie die sterk afwijkt van de 'modale' situatie. Los van het feit dat er altijd leerlingen, soms noodzakelijkerwijs vanwege leer- of gedragsproblemen of een fysieke handicap, maar ook op basis van een principiële of andere keuze van de ouders, buiten de wijk of stad op school zullen gaan, is het toch de meest natuurlijke en vanuit verschillende disciplines bepleite situatie dat kinderen in de eigen wijk naar school gaan. In de diverse Musisbijdragen blijken overigens de meningen hieromtrent te verschillen! In tegenstelling tot Han van der Horst (Musis maart 2010 "Een misvatting is de gedachte, als zouden kinderen voor hun bestwil in de eigen wijk naar school moeten gaan", hecht ook Rob Gilsing (Musis februari 2010) eraan dat kinderen in de eigen wijk naar school gaan. "Op de eerste plaats speelt integratie een rol". "In de tweede plaats zijn kinderen met een taalachterstand erbij gebaat dat zij in klassen zitten met kinderen met een betere taalbeheersing". Gilsing pleit in hetzelfde artikel naast "de stenen" op voorhand voor een pakket aan aanvullende maatregelen. En niet ten onrechte, want het is de vraag of de nieuwe materiële situatie (realisatie van de 2 1 - variant) voldoende is om huidige en nieuwe bewoners, autochtonen en hoger opgeleide allochtonen te verleiden hun kind in de wijk op school te doen. Blijft er wellicht toch nog een bovengemiddelde en vanuit het oogpunt van integratie ongewenste uitstroom naar andere wijken? Of, ernstiger nog, leidt in het bijzonder het "2" - deel van de variant tot verdere eenzijdige samenstelling van de scholen en bestendigt of versterkt het de segregatie? Voor een aanvullend pakket aan maatregelen lijkt alleszins reden te zijn. Welke aanvullende maatregelen zijn er - met behoud van de keuzevrijheid van ouders - mogelijk En wie moeten die maatregelen treffen? Eerder in dit artikel werden als direct betrokken bij de MFA genoemd: de gemeente, de schoolbesturen, hun scholen en de ouders. Het zijn ook deze partijen die, afhankelijk van hun ambitie, daarin een belangrijke rol kunnen vervullen. Een prominente rol is daarbij weggelegd voor de gemeente. Zij heeft met haar aanvullende eigen beleid en als 'hoeder van het algemeen lokaal belang' daarbij het primaat. Maar ook schoolbesturen, scholen en ouders kunnen in dit proces een rol spelen. Dat juist bij het bewerkstelligen van integratie en het voorkomen van verdere

Musis | 2010 | | pagina 26