Welke ambitie hebben deze partijen, afzonderlijk en gezamenlijk? 29 Musis segregatie het deze partijen zijn - die bij voorkeur in samenwerking met elkaar - een rol kunnen spelen, wordt ook bepleit in de startnotitie integratie (2008): "Afspraken waarbij alle actoren worden betrokken, hebben verreweg de meeste kans van slagen". De ambitie van de gemeente Schiedam is onder meer beschreven in 'Stadsvisie Schiedam 2030'. Hierin worden in algemene termen negen kernpunten van het onderwijsbeleid opgesomd. Van deze beleidsdoelstellingen zijn de eerste twee punten interessant in het kader van MFA Nieuwland: - onderwijs maximaal inzetten (o.a. het aanbieden van goed basis- en voortgezet onderwijs). - goede voorzieningen basisonderwijs in elke wijk. Onderwijs maximaal inzetten geeft echter geen handvatten voor de MFA. Ook 'Goede voorzieningen basisonderwijs in elke wijk' laat in het midden of wordt bedoeld: een kwalitatief goede school (taak schoolbestuur!) of een onderwijsvoorziening die bijdraagt aan het realiseren van gemeentelijke algemene doelstellingen. In de stadsvisie wordt dus niet expliciet ingegaan op de rol van het onderwijs bij het realiseren van additioneel lokaal beleid. Dit gebeurt wel in de kaderstellende beleidsnota's. Met name in de startnotitie "Bevorderen van integratie en het tegengaan van segregatie" (juni 2008) en het daaraan gekoppelde uitvoerings- en activiteitenplan. In de startnotitie worden algemene ambities voor het tegengaan van segregatie en het bevorderen van integratie geformuleerd. M.b.t. segregatie: "In 2010 is de instroom van leerlingen in het basisonderwijs in geheel Schiedam een betere afspiegeling van de populatie van het verzorgingsgebied dan in 2007" en m.b.t. integratie: "In 2010 ondernemen alle scholen voor primair onderwijs activiteiten die de integratie bevorderen". Vervolgens wordt - o.a. de onderwijs raad citerend - een veelheid aan mogelijkheden genoemd om tot vermindering van segregatie en verdere integratie te komen. Ter bevordering van integratie zijn dat: - stimuleren van modern burgerschap, - vriendschapsscholen. En om segregatie tegen te gaan: - aanpak in herstructureringsgebieden, - initiatieven van ouders ondersteunen, - inschrijven van kinderen in het basisonderwijs. Een verdere uitwerking van deze activiteiten vindt plaats in het Uitvoeringsplan 2009-2012 en activiteitenplan januari-juli 2009 "Bevorderen van integratie en tegengaan van segregatie in het basisonderwijs". Bij 'actief burgerschap' en 'vriendschaps scholen' gaat het er om dat allochtone en autochtone leerlingen elkaar zoveel mogelijk (in bestaande activiteiten) ontmoeten. Te denken valt aan de sportdagen, het Schoolbuitenhuis en naschoolse activiteiten. In de nota worden ook activiteiten voor de aanpak in herstructureringsgebieden verder uitgewerkt. Hierbij gaat het vooral om het opstellen en verspreiden van folders, het houden van gezamenlijke presentaties en het stimuleren van ouderinitiatieven. Vervolgens wordt aandacht besteed aan het inschrijfmoment. Het integraal huisvestingsprogramma voorziet voor alle (dus ook voor de MFA-) scholen in: een extra lokaal voor peuterspeelzaalwerk, een extra lokaal voor BSO en een extra lokaal voor brede schoolontwikkeling. Ten slotte wordt vanuit 'flankerend beleid' gewerkt aan: integraal peuterspeelzaalwerk en de brede buurtschoolontwikkeling. Onmiskenbaar een veelheid aan voornemens en maatregelen. Waarbij opvalt dat het vooral zachte maatregelen zijn die worden genomen. Maatregelen

Musis | 2010 | | pagina 29