die ook in een wijk of gemeente zonder zwarte scholen wenselijk en/of nuttig zouden kunnen zijn. Vooralsnog geen (op diverse onderdelen) proactief beleid en of meer drastische maatregelen. En de ouders zelf? in Musis (maart 2010) voorspelt Han van der Horst (overigens nog op basis van de "3 in 1variant) dat "Meer dan ooit de ouders van de duurdere woningen die op steeds meer plekken in de wijk verrijzen, juist voor hun kinderen buiten de wijk betrouwbaar onderwijs zullen zoeken. Wellicht als alternatief voor de exclusieve Rotterdamsche Schoolvereeniging een exclusieve Schiedamse schoolvereniging. Zo'n vaart zal het in en vanuit Nieuwland niet lopen, maar ouders zijn wel degelijk een actor van belang. Een actor die proactief benaderd kan worden. Over de ouders staat in de paragraaf over Nieuwland van de hiervoor genoemde integratienota: "De voornaamste oorzaak van de segregatie in Nieuwland is de huisvesting. Indien door de herstructurering in Nieuwland de populatie verandert, biedt dit kansen om ook de populatie van de scholen te veranderen. Zoals gezegd zal dit niet vanzelf gaan en extra inspanningen vragen". De vraag rijst aan welke "extra inspanningen" daarbij wordt gedacht naast het reactief belonen van ouderinitiatieven? Is de "2 1 variant", aangevuld met het voorgenomen pluspakket, voldoende verleidelijk? In het eerder aangehaalde artikel van Rob Gilsing, stelt hij dat een pakket aan maatregelen noodzakelijk is en dat verleiden werkt. Er is, zoals hiervoor beschreven, een diversiteit aan activiteiten gepland om integratie en segregatie te voorkomen. Ook wordt er - vooruitlopend op nieuwbouw - stevig ingezet op de ontwikkeling van de brede buurtschool. Daarnaast is er recent (voor de Taaltuin, Het Startblok en 't Meesterwerk met Lentiz) een pilot 'verlengde schooltijd' van start gegaan. De samenwerking gemeente - schoolbesturen tenslotte krijgt gestalte in een werkgroep "Integratie versus segregatie". Alles overziend is er dus - aanvullend op de nieuwbouw - een flink pakket aan maatregelen. Toch valt te constateren dat de gemeentelijke activiteiten op het terrein van integratie en het voorkomen van segregatie te bestempelen zijn als zachte en in een aantal gevallen reactieve maatregelen. Zo wordt er vooral ingezet op sociale en pedagogische maatregelen (vriendschapsscholen etc.) het verstrekken van informatie en het belonen van initiatieven. De schoolbesturen en scholen zetten in op hun primaire taak: het voorzien in goed onderwijs en ook op het ouderfront worden vooralsnog geen initiatieven ondernomen. Dat wat betreft het karakter van de maatregelen. Hoe zit het met het 'verleiden'? Goed verleiden betreft communicatie en interactie. Het daadwerkelijk bereiken dat de andere partij interesse in jou krijgt. Worden in deze situatie door de betrokken partijen alle plussen - die er onmiskenbaar zijn - in voldoende mate en in voldoende tempo aan de te onderscheiden doelgroepen uitgevent? Bij het stellen van de vraag of de "2 1 - variant" aanvullende maatregelen voldoende zijn en op voldoende wijze worden uitgedragen om de witte Musis 30 Ababil

Musis | 2010 | | pagina 30