Een dergelijk inkijkje leert dat op 1 oktober 2009 in de wijk Nieuwland 1/3 van alle basisschoolleerlingen een school buiten de wijk bezoekt. In absolute aantallen 168 van de 263 autochtone en 283 van de 1117 allochtone leerlingen. De wegtrek van autochtone leerlingen is dus relatief het grootst. Slechts 36 van de autochtone leerlingen bezoekt een basisschool in de wijk. Van de allochtone leerlingen is dit 75 Een situatie die sterk afwijkt van de 'modale' situatie. Tabel 1.1 Gemeente Amsterdam Rotterdam Oen Haag Utrecht Deventer Eindhoven Nijmegen Activiteiten in pilots in de zeven initiële gemeenten Focus pilot Stadsbreed plaatsingsbeleid met vast aanmeldmoment Aannamebeleid op basis van sociaateconomteche indicatoren Beïnvloeden keuzegedrag ouders door middel van voorücbting Ondersteunen en verdiepen ouderinitiatieven Verbeteren/uitbreiden vooriich tingsca rro use fs Verbeteren kwaliteit vriendschapsschoien Ontmoetingsprojecten tussen zwarte en witte concentratiescholen Stimuleren en fac*teren van oudenmtratreven invoering vast aanmeldmoment en vaste aanroetóprocedure Intensivering ontmoetingsprojecten 'School in de wereld' Intensiveren en taaktenen ouderirutiatieven Invoering van een vast aanmeldmoment Beïnvloeden keuzegedrag ouders door middel van voorlichting, versterken netwerken binnen de wijk. vergroten aantal ouderinitiatieven Centrale aanmelding met capaciteitsplafonds; aannamebeleid op baste van soaaa (economische «ndieatoren Beïnvloeden schoolkeuzegedrag door inzet ouderinitiatieven Gericht investeren in schoten die te maken hebben met sociaal- economische of 'witte vlucht' vlucht te stoppen, dient zich ook de vraag aan of het voorkomen van de witte vlucht doel op zich is. Of dat er tevens een groter belang op het spel staat? De gemengde school is uiteraard geen doel op zich, maar een dergelijk samengestelde school vormt wel een belangrijk bindmiddel in en bijdrage aan de sociale cohesie en daarmee de kwaliteit van de wijk. Hier wordt ook nog eens op gewezen in "Bewonerspeilingen aandachtswijken 2010" "Een belangrijk instrument om het onderwijsniveau en de sociale cohesie in de wijkfen) een impuls te geven is de brede school". Overigens wordt in deze rapportage eufemistisch geconstateerd dat Nieuwland zich ten opzichte van 2007 neutraal heeft ontwikkeld. Dit alles overziend lijkt (om de landelijke politiek te citeren) "Alle registers open en voluit op het orgel" dan ook het devies. Bij het beantwoorden van de vraag welke registers dan (nog verder) open kunnen, valt te denken aan: nog nadrukkelijker proactief optrekken en optreden van de betrokken partijen. In gezamenlijkheid kunnen zij onder meer afspraken maken over het instellen van schoolgrenzen, het opstellen van een aannamebeleid en het proactief entameren van ouderinitiatieven. Ook kan worden gedacht aan het actief verleiden en het (nog) nadrukkelijker uitventen van het huidige pakket aan extra's en al datgene dat de scholen te bieden hebben. zijnde) gemengde school buiten de wijk gaan. Leerlingen uit Nieuwland-midden gaan - naast de mogelijkheid van Het Startblok en 't Meesterwerk - naar een steeds gemengdere protestants- christelijke school De Wieken. Maar juist in Nieuwland-West, de meest oorspronkelijke locatie van de MFA, blijft er met twee zwarte scholen sprake van segregatie. Ontwikkelingen met betrekking tot 'kwaliteit en kleur' van de scholen en de wijk, 'koers en keuzes' van de gemeente (en haar partners) en de bijdrage van het instrument onderwijs aan het voorkomen van segregatie in de wijk Nieuwland, we blijven deze volgen in Musis. Of het overnemen van voorbeelden van de elf pilots om segregatie in het onder wijs te bestrijden, zoals die genoemd worden in een tussenrapportage van het onderzoeksbureau Regioplan. Het betreft hier onder meer proeven in Nijmegen en Deventer met een zogenaamde centrale aanmelding. Alle registers open dus! De kinderen en hun ouders, de scholen en de wijk zij verdienen het! Een somber, zo u wilt zwart scenario zou tenslotte zijn: leerlingen uit Nieuw- land-Oost blijven naar de (dichtstbij- Eerdere artikelen over de MFA Nieuwland in Musis: - januari 2009: Hans van der Sloot: Een nieuwe wijk een nieuwe school - maart 2009: Peter de Lange: Strijd om basisschoolleerlingen in Nieuwland nog niet uitgewoed - december 2009: Hans van der Sloot: Wat kan ons die kinderen nou schelen? Leo Prick en Sharon Dijksma: De school van straks: breed of beter? - februari 2010: Rob Gilsing: Om het belang van de kinderen in Nieuwland - maart 2010: Han van der Horst: Beter ten halve gekeerdRed De Wieken, red de Taaltuin, red de Ababil 31 Musis

Musis | 2010 | | pagina 31