Internationale topmusici brengen twee avonden Franse barok in 't Huis te Poort Het 19e-eeuwse kerkgebouw 't Huis te Poort is de thuishaven van de Schiedamse oudkatholieke parochie. Een evenzeer hoognodige als ingrijpende restauratie heeft het gebouw twee jaar geleden weer in oude luister hersteld. Schiedam is daarmee een fraai monument rijker. Gelukkig wordt het gebouw nog steeds gebruikt waar het voor bedoeld is: als kerk. De beste bestemming voor een gebouw is tenslotte die waarvoor het ooit ontworpen is. In de praktijk betekent dit echter dat het gebouw meestentijds onge bruikt staat en dat slechts een beperkte groep mensen ervan kan genieten. Een goede reden om op zoek te gaan naar mogelijkheden voor 'partiële herbestemming'. Voor wat 't Huis te Poort betreft is deze gevonden in culturele activiteiten op verschillend niveau. Om aan deze partiële herbestemming inhoud te geven is de Stichting 't Huis te Poort in het leven geroepen. Deze beijvert zich om binnen het kerkgebouw culturele activiteiten te organiseren variërend van activiteiten die gericht zijn op de buurt tot evenementen die bezocht worden door publiek van ver buiten de regio. In het bestuur van de stichting zijn verschillende professionals uit de culturele wereld vertegenwoordigd. Deze hechten eraan om streng toe te zien op de kwaliteit van het gebodene ongeacht of dit een filmavond, een concert, een literaire avond, of een debatavond betreft. Of - wat steeds vaker voorkomt - een avond waarop deze disciplines gecombineerd worden als bijvoorbeeld een literair optreden met jazz of oude muziek. Altijd vinden de bijeenkomsten plaats in een informele sfeer. Ook is er volop gelegenheid voor direct contact tussen het publiek en uitvoerenden. De avond is niet compleet zonder iets te eten en drinken. Schrijvers en musici blijven vaak nog lang plakken om bij te praten en indien gewenst boeken en cd's te signeren. Het is met name deze informele sfeer die door alle partijen hoog gewaardeerd wordt. Zo schreef auteur Jan Brokken na een optreden met pianist Marcel Worms: '...als alle literaire avonden waren zoals in Schiedam, dan is het lezingen geven louter een genot'De Italiaanse klavecinist Marco Vitale schreef na een concert met zijn ensemble Contrasto Armonico 'Wefeit really well and all of you gave us the greatest and most inspiring environment to make good music; this is very important for a concert, and you do it very well!'. Franse barok De komende twee concerten in 't Huis te Poort op respectie velijk 19 november en 17 december staan in het teken van de Franse barok. Beide concerten trekken tevens aandacht doordat ze worden uitgevoerd door musici die in de wereld van de oude muziek tot de wereldtop behoren. Lange tijd leken, naar het gevoel van veel mensen, de grote barokcomponisten toch uit Duitsland, Italië of zelfs uit Engeland te komen, dat trots mag zijn op Purcell en uiteindelijk Handel. Deze laatste immers componeerde - inmiddels geheel verengelst - in Londen zijn Messiah, als één van de belangrijkste werken van de barok. Frankrijk bleef in de belangstelling wat op de achtergrond. Echter, dankzij het pionierswerk van de inmiddels tot Fransman genaturaliseerde Amerikaan William Christe is de Franse barok definitief doorgebroken. De componisten Lully, Couperin en Rameau worden inmiddels ook tot de allergrootsten uit de barok gerekend. Musis 34 Frangois Fernandez, Masato Suzuki en Mieneke van de Velden

Musis | 2010 | | pagina 34