Het jongerencentrum in Noord moet er komen tekst: Hans van der Sloot foto's: Jan van der Ploeg Laat dit duidelijk zijn: het jongerencentrum in Schiedam-Noord gaat er komen. En als het aan wethouder Menno Siljee ligt als nieuwbouw nabij het Windas. Ook al is het doortrekken van de tram tot de locatie van het al eveneens afgeschoten treinstation Kethel van de baan en dwingen de bezuinigingen tot uitstel en nader onderzoek. Het jongerencentrum staat nog steeds op de begroting en het realiseren van het centrum heeft voor de wethouder een onverminderde prioriteit. Er moet iets gebeurenwant aan jongeren na de basisschoolleeftijd heeft Schiedam- Noord nagenoeg niets te bieden. Natte troep Musis 4 Menno Siljee: 'Krantenberichten hebben de suggestie gewekt, dat de plannen voor het realiseren van een jongerencentrum, zouden zijn afgeblazen. Niets is minder waar. We nemen alleen de ruimte om ook andere opties naast nieuwbouw op het Windas te bekijken. Jammer dat deze mededeling tot verkeerde conclusies heeft geleid. Juist voor de jongeren, die daardoor eens te meer in de mening worden gesterkt dat het gemeentebestuur zich niets van hen aantrekt. Natuurlijk heeft het feit dat de gemeente op alle fronten door het rijk wordt gekort daarmee alles te maken. Het geld voor het jongerencentrum staat op de begroting. Daaraan wordt niet getornd. Het enige voorbehoud dat ik maak, is dat ik niet voor een extra krediet naar de raad ga. Daartegen zou terecht bezwaar worden gemaakt. Nogmaals..., dat centrum komt er. Christine Daskalakis heeft als wethouder een goede inschatting gemaakt van de problemen in het noorden van Schiedam en het tekort aan voorzieningen. Ook heeft zij een hechte basis gelegd voor realisering van een jongerencentrum. Aan mij en de hierin betrokken ambtenaren de opdracht om te zorgen dat het er ook werkelijk komt. Het korten van de gemeenten en met name in de sector sociale zorg, jeugdzorg en cultuur, dwingt de gemeente om ook andere scenario's in te zien dan alleen nieuwbouw. Gekeken wordt naar acht andere locaties waar het jongerencentrum eventueel - in bestaande panden - ondergebracht zou kunnen worden. Dit betekent overigens niet automatisch dat Schiedam daarmee goedkoper uit zou zijn. De gebruiks- en veiligheidseisen vergen grote investeringen wil het bestaande gebouw een geschikt onderkomen zijn. Dit is ook de reden dat de gemeenteraad van Zwolle recent afzag van de verbouwing van een bestaand pand tot jongerencentrum en koos voor complete nieuwbouw. Voor iets meer dan zeshonderdvijftigduizend euro was de gemeente hier klaar. Het verbouwen van een beoogde bestaande locatie zou het dubbele hebben gevergd. Waarbij Schiedam overigens een krediet van zes a zeven ton ter beschikking heeft. Siljee: 'Dat is een leuk perspectief. Maar laten we eerst even bekijken hoe de bodemcondities op het Windas zijn. Het is een natte troep daar. Enfin..., daar hebben we langs de Poldervaart genoeg voorbeelden van met de Vlietlandlocatie als summum. Ik durf geen voorspelling te doen, maar het zou me niet verbazen als nieuwbouw op de gekozen locatie weieens veel duurder uit zou vallen dan ooit gedacht.' Toch blijft het Windas de beoogde locatie voor vestiging. Als tenminste tot nieuwbouw wordt besloten. Wel is het een streep door de wethouderlijke rekening dat de RET vooralsnog weigert om de tramlijn Woudhoek door te trekken naar de plaats waar Schiedam graag het station Schiedam Kethel had gezien. Op zichzelf is die beslissing wel begrijpelijk. Met het afblazen van de stationsplannen door voormalig verkeersminister Carniel Eurlings vervalt de noodzaak tot het samenbrengen van openbaar vervoersvoorzieningen. Een alternatief zou zijn om de eindhalte ter hoogte van het raakpunt van Kethel-Oost en Sveafors, dus vlak voor de passage over de Poldervaart te projecteren en daarmee vlak voor de deur van het jongerencentrum. Maar dit leidt tot een discussie van heel andere orde. Menno Siljee: 'Het belangrijkste punt is, dat voor jongeren na de basisschool in Schiedam-Noord niets te beleven valt. Ik ben er zelf opgegroeid en heb de tekortkomingen van de wijk aan den lijve ondervonden. Jongeren uit Noord zijn voor hun vermaak gedwongen om naar het centrum van Schiedam of anders Vlaardingen of Rotterdam te gaan. Opgeruimd staat netjes zou je denken, maar daar ben ik het dus volstrekt niet mee eens. Juist in de vorming van de jeugd speelt de wijk een belangrijke rol. Met die wijk zijn ze vertrouwd. En omgekeerd kan gedrag vanuit de wijk beter worden bijgestuurd dan door externe instanties en personen. Ik ben om die reden er ook een groot voorstander van dat kinderen in hun eigen omgeving naar school gaan. In de huidige situatie groeien veel kinderen op buiten hun vertrouwde omgeving. Natuurlijk...., iedereen heeft z'n eigen redenen om z'n kinderen in een andere wijk op school te doen. Maar dat heeft dan wel als gevolg dat ze hun vriendjes en vrienden niet meer in hun eigen buurt hebben, de kinderen uit hun eigen omgeving niet meer kennen en met de kinderen van elders geen band opbouwen in het spelen op straat, het ontdekken van hun eigen buurt en het aangaan van sociale contacten in de directe woonomgeving.'

Musis | 2010 | | pagina 4