Clubverlaters Dit probleem speelt heel sterk voor de jeugd in Schiedam- Noord. Menno Siljee: 'Zolang ze de basisschool bezoeken is er nog weinig aan de hand. De problemen komen als kinderen naar het voortgezet onderwijs gaan. Hiervoor zijn in de wijk weinig voorzieningen. En wanneer ze van school terug zijn, is er in Schiedam nagenoeg niets voor ze te doen. Ze kunnen lid zijn van een sportvereniging of een hobbyclub, maar deze weten lang niet alle jongeren te bereiken. Per saldo gaat het om een procent of wat. Daarbij verlaten veel kinderen juist in de pubertijd hun club. Gemeten over het Schiedamse totaal, is het een vrij onopvallend cijfer. Maar kijk je naar die aantallen op clubniveau en dan zie je dat er per stadswijk gemeten aardig wat kinderen hun club verlaten. En dus op straat of nergens anders terechtkomen'. In de tegenwoordige stad en vooral in de nieuwbouwwijken wordt weinig ruimte aan de jeugd geboden. Hierin verschilt Schiedam in niets van vergelijkbare steden. Hooguit bestaan er kleine verschillen in sociale structuur en gelaagdheid. Schiedam kent geen echte achterstandswijken, mist de daarbij behorende problemen, uitmondend in vandalisme, overlastgevend en crimineel gedrag. Dit betekent echter niet dat Schiedam het zich kan permitteren om dit ruimteprobleem te negeren. Siljee: 'We hebben in alle wijken van de stad te maken met hangjongeren en overlast. De manier waarop die overlast wordt ervaren verschilt van wijk tot wijk. In het centrum is wat meer ruimte, wat meer diversiteit en kunnen jongeren nog ergens heen. In Schiedam-Noord zijn die mogelijkheden veel beperkter. We kennen de plaatsen nabij dan weer de ene, dan weer de andere snackbar. Repressief kun je daar iets aan doen, maar daarmee verplaats je het probleem. Bovendien doe je de jongeren daarmee tekort. Feit blijft dat er in Schiedam-Noord nagenoeg niets voor ze te doen is. Alleen al om die reden blijven we erbij dat er op één of andere manier een centrum moet komen. Hetzij als nieuwbouw, als dit tenminste financieel haalbaar is, hetzij op een bestaande locatie. We blijven dan ook onverminderd in gesprek met de klankbordgroep die nauw bij de realisering van het jongerencentrum betrokken is, we letten op de signalen vanuit de jongeren en vanuit de buurt en we blijven wedden op meerdere paarden tegelijk. Want er moet iets gebeuren voor de jeugd in Schiedam-Noord. Welke optie we uiteindelijk ook kiezen, het gaat erom de jongeren een plek te geven die ze veiligheid biedt, tegemoet komt aan hun eigen wensen en ontwikkeling.' Als er dus geconcludeerd wordt dat de realisering van het jongerencentrum in Schiedam-Noord te lijden heeft onder de bezuinigingen van dit moment, dan betekent dit hooguit vertraging in het uitvoeren van de plannen. Siljee is daar heel stellig in. 'De prioriteit blijft onverminderd hoog. We onderzoeken op dit moment meerdere opties. Het voor dit centrum door Christine Daskalakis toegezegde krediet is richtinggevend. Dat we alle partijen zullen kunnen overtuigen van de noodzaak van een jongerencentrum, lijkt me onhaal baar en ook niet noodzakelijk. Het moet er komen. En zal er - vroeger of later - dan ook komen.' Het korten van de gemeenten en met name in de sector sociale zorg jeugdzorg en cultuur, dwingt de gemeente om ook andere scenario's in te zien dan alleen nieuwbouw. Gekeken wordt naar acht andere locaties waar het jongerencentrum eventueel - in bestaande panden - onder gebracht zou kunnen worden. Dit betekent overigens niet automatisch dat Schiedam daarmee goedkoper uit zou zijn. De gebruiks- en veilig heidseisen vergen grote investeringen wil het bestaande gebouw een geschikt onderkomen zijn. 5 Musis Menno Siljee

Musis | 2010 | | pagina 5