De jeugd is wel onze toekomst Aan het voorstel in Schiedam-Noord een jongerencentrum te realiseren liggen de meningen en onderzoeksresultaten van tal van wetenschappers ten grondslag. Goed gekeken hebben Menno Siljee cum suis naar het werk en onderzoeksresultaten van wetenschappers als Steef Meyknecht, Eveline CroneJan Dirk de Jong en Jaap Noorda die de huidige stand van zaken in het jongeren werk, sociale vorming, groepsgedrag en individuele vorming tot onderwerp hebben. Steef Meyknecht doceert visuele antropologie aan de universiteit van Leiden en woonde drie jaar in een flatje op het Wibautplein. Hij bedrijft sociale antropologie met een observerende camera en legde in de tijd dat hij in Nieuwland woonde het dagelijks leven in de wijk vast. Het resultaat is de film 'Rook, Gezag en Rummikub', die in september in besloten kring in Nieuwland in première is gegaan en inmiddels in twee afleveringen op TV Rijnmond is gedraaid. Steef Meyknecht heeft een duidelijke visie op de ontwikkelingsmogelijkheden van jeugd in deze wijk, stelt Han van der Horst in deze Musis vast. Steef Meyknecht; 'De jeugd is wel onze toekomst. Die kun je niet afdoen als lastig. Wie de jeugd z'n ontwikkelings mogelijkheden ontneemt, krijgt vroeger of later de rekening gepresenteerd. Misschien is het een idee om de directe omwonenden van het jongerencentrum in spe, uit te nodigen voor een bijeenkomst waarin de film en de daarvoor verrichte onderzoeken in Nieuwland - tenslotte óók een Schiedamse wijk- uitgangspunt zijn voor gesprekken.' Eveline Crone is hoogleraar cognitieve neurologie aan de universiteit van Leiden. Zij heeft baanbrekend werk verricht in het onderzoek naar rijping van het brein en geeft onder andere leiding aan Brain Development Laboratory dat ze zelf heeft opgezet en is toegetreden tot het team van het LIBC, het multidisciplinaire Leiden Institute for Brain and Cognition, dat een centrale rol speelt in het neurocognitieve onderzoek. Eveline Crone die in Schiedam-Noord is opgegroeid weet naast haar - veelvuldig onderscheiden - wetenschappelijk werk ook een groter publiek te bereiken met boekpublicaties als 'Het puberende brein' en tal van artikelen waarin ze de noodzaak van puberen als belangrijke ontwikkelingsfase centraal stelt. Zo was zij voor de Volkskrant één van de wetenschappers die een brief aan Charles Darwin schreven. 'Ik las dat u een tijdje hebt gewoekerd met uw beroepskeuze en dat u een aantal keer de verkeerde studiekeuze hebt gemaakt', schreef zij aan de grondlegger van de evolutieleer. 'Veel adolescenten hebben moeite met langetermijnplannen. Vaak wordt hun keuzegedrag gekenmerkt door impulsiviteit en zijn ze erg gevoelig voor de sociale omgeving. De adolescentie is ook vaak de periode waarin jongeren hun talenten en hun passies ontdekken.' 'Je zou je vanuit evolutionair oogpunt kunnen afvragen waarom de adolescentie zo'n lang tijdsbestek in beslag neemt - de adolescentie vindt ongeveer plaats tussen het 10de en het 22ste levensjaar. Laatst vroeg iemand mij of ik voorzie dat er in de toekomst een pilletje wordt uitgevonden waardoor de adolescentie wordt overgeslagen en we van de kindertijd meteen doorschieten naar volwassen hersenen. Het idee hierbij zou zijn dat jongeren niet door de kommer en kwel van de adolescentie heen hoeven, maar meteen hun hersenen een impuls kunnen geven zodat de verschillende hersengebieden direct met elkaar in balans zijn. Het is jammer dat we daarbij voorbijgaan aan al het goede van de adolescentie. Een van de mooie aspecten van de adolescentie is dat jongeren volop de mogelijkheid hebben om hun talenten en passies te ontdekken, waarbij er de zekerheid is van de 'externe prefrontale cortex' in de vorm van ouders, docenten en de maatschappij Gedurende ruim tien jaar van hun leven kunnen jongeren zonder angst optreden, nieuwe muziekstijlen ontwikkelen, bijzondere sportprestaties leveren, nieuwe ideeën inluiden over idealen en politiek, een weg vinden in ontluikende liefdes en vriendschapsbanden. De criminoloog Jan Dirk de Jong is als docent verbonden aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Met zijn dissertatie 'Kapot moeilijk, een etnografisch onderzoek naar opvallend delinquent groepsgedrag van Marokkaanse jongens', trok hij veel aandacht. Voor wat betreft de noodzaak van een jongerencentrum in Schiedam-Noord gaf hij aan dat een centrum een sleutelrol kan spelen in de ontwikkeling van jongeren. 'Mits', zegt hij, 'de jongeren zelf nauw zijn betrokken in oprichting, realisering en inrichting. Mijn voorkeur zou zijn om een bestaande locatie te kiezen die door de jongens zelf wordt opgepimpt. Of een nieuwbouw waarin nog zo weinig 'af' is, dat de jongens en meiden in wezen de eindverantwoordelijke worden voor de inrichting en programmering. Essentieel is dat de jongerenwerkers zo dicht mogelijk bij de groep staan. Het mooiste is als de sleutelfiguren de taal van de straat kennen en dus goed in staat zijn om daar begeleiding te geven waar conflictsituaties kunnen ontstaan of een ongewenste hiërarchie dreigt te ontstaan. Jammer is dat in Nederland een grote afstand bestaat tussen theorie en praktijk. Je ziet vaak dat de jongerenwerkers met een boel sociologische ervaring en scholing de groep waar het om gaat niet weten te bereiken. Er is veel mis in dit opzicht, is mijn ervaring. Met als gevolg dat tal van projecten worden gestart die uiteindelijk tot niets leiden. De frustratie aan beide kanten groeit daardoor slechts. De jongeren voelen zich niet begrepen en de overheid wordt in haar beste bedoelingen teleurgesteld. Op die manier verslechtert dat de situatie eerder dan dat de voorgenomen doelen worden bereikt'. Jan Dirk de Jong; 'We hebben het wel over jongeren die zoekend zijn. Die zich willen manifesteren, maar dan wel op de manier die bij hun leeftijd, ontwikkeling en groepsgedrag past. Een overheid die hierin werkelijk resultaat wil behalen moet in de eerste plaats uitgaan van de identiteit van de jongeren zelf. Daarbij moet ze kunnen optreden waar correctie echt noodzakelijk is en tegelijkertijd vertrouwen hebben in het zelfcorrigerend vermogen van jongerengroepen. Van heel groot belang is ook dat het centrum zich richt op de aanstormende jeugd. De ouderen in straatgroepen zul je al niet meer bereiken. Daaronder heeft zich een hiërarchie Musis 6

Musis | 2010 | | pagina 6