Probleemjongeren zijn een verantwoordelijkheid van ons allemaal tekst: Robert van Herk foto's: Jan van der Ploeg Al jaren wordt er gesproken over een jongerencentrum in Schiedam-Noord als de oplossing voor het probleem met de hangjongeren bij winkelcentrum Spaland en elders in de wijk. Wethouder Menno Siljee houdt vast aan zijn voornemen in de wijk een centrum voor activiteiten door jongeren te stichten. Gesprekken worden gevoerd met onder andere wijkbewoners, jongeren, organisaties waaronder ook de politie. Willem Zwikker, met zestig jaar zelf de jongste niet meer, maar wel een politiefunctionaris die bijna een halve eeuw met probleemjeugd te maken heeft gehad, heeft een genuanceerde kijk op de jeugd van Schiedam-Noord. Willem Zwikker over zijn collega's in het veld: 'Ik heb wel bewondering voor mijn jongere collega's. Het vak is ook zo enorm veranderd. Toen ik in de jaren zeventig op het bureau kwam, had de politie meer autoriteit. De jeugd in de Vetteoordsepolder noemde me Willem de Ballenjatter.' Vanuit zijn woning kijkt Zwikker uit over zijn vroegere wijk en het centrum van Vlaardingen. Een schitterend uitzicht met de toren van de Grote Kerk in de omlijsting van een wirwar van oude pannendakjes. Problemen met hangjongeren lijken vanaf hier ver weg. Willem Zwikker; 'Dat valt tegen. Tegenwoordig kennen we het fenomeen 'indrinken'. Dat gebeurt hier ook beneden, op het pleintje voor het stadhuis, en dat geeft regelmatig overlast.' Willem begon zijn carrière bij de politie in 1972, in de surveillance als wijkagent in de Vetteoordse Polder (VOP), een echte volkswijk in Vlaardingen. Zwikker: 'Het was een tijd waarin mensen elkaar nog kenden en bij elkaar thuis kwamen. De meteropnemer kwam aan huis, schoolmeesters en -juffen legden huisbezoeken af; signalen dat het niet goed ging met kinderen werden veel eerder gegeven. 'Tegenwoordig is de agent bijna de enige die nog aan huis komt. Hij geeft zijn ogen goed de kost en tipt hulpinstanties als hij denkt dat er iets niet in de haak is. De politie is hofleverancier voor jeugdzorginstellingen.' Begin jaren negentig kwam hij terecht bij Jeugd- en Zeden zaken. Daar kwam zijn ervaring met de probleemjeugd uit de VOP goed van pas. In 2003 werd hij Jeugdcoördinator in het District Waterweg Noord van de politieregio Rijnmond. Hoek van Holland, Maassluis, Vlaardingen en Schiedam vormden zijn werkterrein. Hij adviseert de desbetreffende gemeentes over jeugdbeleid en werkt samen met ambtenaren, jeugdzorginstellingen, scholen en justitie om problemen aan te pakken. iMf~ iiifm - .W; -ri-7 V's' .<v ,'v-

Musis | 2010 | | pagina 8