Op medisch en emotioneel vlak de beste begeleiding 01 1 3 1 Q) fel Borstkliniek tekst: Robert van Herk foto: Jan van der Ploeg Een kliniek speciaal voor patiënten met borstkanker. Wat is daar bijzonder aan? Aida Slingerland (33) heeft een duidelijk antwoord op die vraag. Zij is mammacareverpleeg- kundige, een functie die ze sinds een jaar in de Vlietland Borstkliniek, of zo men wil: de mammapoli, van het Vlietland Ziekenhuis bekleedt; 'Tja, bijzonder? Ik zou eerder zeggen: belangrijk. Er zijn in de regio wel meer borstkankerpoli's, bijvoorbeeld in Delft en aan het Erasmus, maar het is toch een betrekkelijk nieuw verschijnsel. Alle specialisten op rij Op het eerste gezicht is er weinig bijzonders te zien aan de borstkliniek. De kliniek deelt zijn receptie met de afdeling Allergologie en verschilt niet van de vele andere ontvangst balies in het ziekenhuis. Het onderscheid wordt gemaakt door de achterliggende gang. Daar vind je alle specialisten die met borstaandoeningen te maken hebben bij elkaar. De vier chirurgen - waaronder Ingeborg Mares, de initiator van en drijvende kracht achter de borstkliniek - maar ook twee zogenaamde physician assistents - min of meer de rechterhand van de chirurgen - en natuurlijk de mammacare- verpleegkundigen - drie in totaal. Aida Slingerland: 'Bovendien zit de fysio hier direct naast. Dat is erg fijn want veel van onze patiënten krijgen daar nazorg voor eventuele klachten aan schouders of armen of omdat ze lymfevocht vasthouden.' De borstkliniek oogt dus weinig onderscheidend, maar zit organisatorisch heel efficiënt in elkaar. De verschillende specialisten kunnen door de kleine fysieke afstand makkelijk met elkaar overleggen en ook voor de patiënten scheelt het veel geloop en gedoe. Ouderwets persoonlijk Aida neemt me mee naar een keurige, maar nietszeggende behandelkamer zonder ramen. Daar kunnen we rustig praten. Zijn alle behandelkamers zo gesloten? 'Nee hoor, alle andere spreekkamers zijn nu even bezet, dit vinden we zelf ook niet zo'n fijne ruimte. Bij moeilijker gesprekken kiezen we voor de kamers met uitzicht'. Aida is overigens (nog) geen gediplomeerd mammacare- verpleegkundige. Momenteel studeert ze aan de Erasmus MC en hoopt haar diploma in januari te halen. Wel heeft ze in het afgelopen jaar al veel praktijkervaring opgedaan. Sinds oktober doet ze haar werk in de nieuwe borstkliniek. Dit typeert de nieuwe aanpak in het Vlietland Ziekenhuis. Voor die tijd vielen de borstkankeipatiënten gewoon onder de algemene afdeling oncologie en werden ook vandaar uit begeleid. De rol van de mammacaredeskundigen is erg belangrijk. Samen met Monique van der Hoeven en Ellen Keizerwaard geeft Aida borstkankerpatiënten emotionele en maatschap pelijke ondersteuning. Daarmee keert het Vlietland Ziekenhuis terug naar de ouderwetse, persoonlijke benadering van de patiënt en dat wordt erg gewaardeerd. Aida: 'Mensen vinden Musis 14 pSli' IHH Wmk. wtm 1 jflHr mm W" "^ÊÊÊÊL fé m wR, 3 3 I WÊBRËË Aida Slingerland

Musis | 2010 | | pagina 14