"Levenservaring is op deze afdeling erg belangrijkmeent Rard Dijkshoorn. "Er doen zich vaak situaties voor waarin je lastige afwegingen moet maken. De ene keer bijvoorbeeld is het gewenst om direct door te vragen, de andere keer lijkt het beter daar nog even mee te wachten. Sommige patiënten willen niet dat je met hen over hun ziekte praat. Ze denken: als je erover praat, dan heb je het ook. Toch moet je daar als verpleegkundige een keer doorheen breken. Maar wat is het geschikte moment? Ervaring is in zulke situaties onmisbaar. 17 Musis Wav'V^x Els Lansbergen Die laatste categorie heeft vaak intensieve begeleiding nodig. De verpleegkundigen proberen hen voor te houden dat het belangrijk is de resterende tijd zo zinvol mogelijk in te vullen. "De hele dag huilen helpt niet," zegt Lansbergen. "Wij adviseren bepaalde boeken te lezen die vertellen hoe anderen met de naderende dood zijn omgegaan. Of we verwijzen ze naar een website speciaal over dit onderwerp." Een beproefd middel blijkt het bijhouden van een dagboek. Dit stelt de patiënt in staat hun nabestaanden na de dood een boodschap mee te geven. In plaats van een dagboek, kiezen sommige vrouwen voor een dvd waarop zij zich rechtstreeks tot de kinderen wenden. Rard Dijkshoorn: "We zeggen nooit wat mensen moeten doen, we laten alleen zien welke mogelijkheden er zijn en welke keuzes ze hebben. Een patiënt kan ook niets doen. Want ieder een kan wel vinden dat je moet vechten, maar niet iedere patiënt wil dat, of is er toe in staat. Ook die mensen laten wij niet los." Werken op Oncologie is zwaar, maar niet zwaarder dan op andere afdelingen in het ziekenhuis, menen Lansbergen en Dijkshoorn. "Op Cardiologie doen zich ook heel onverwachte situaties voor. Daar sta je ook onder spanning of een patiënt het haalt of niet. Het verschil is alleen dat je daar te maken hebt met acute gevallen. Op Oncologie gaat het om mensen die je vanwege de duur van de behandeling vaak terugziet." Daardoor, en ook door de intensiteit van de contacten, bouwen de verpleegkundigen van Oncologie tijdens de behandeling niet zelden een persoonlijke band op met de patiënten. Dat maakt het overlijden van een patiënt soms bijna een persoonlijk verlies. Aan de andere kant: patiënten die genezen, blijven altijd dankbaar. Rard Dijkshoorn: "Soms loopt zo iemand jaren later opeens de afdeling op om je te bedanken voor de steun die je ze hebt gegeven. Op zulke momenten weet je waar je het voor doet. Daar kun je dan weer verder mee."

Musis | 2010 | | pagina 17