De borstreconstructie. Een creatieveesthetische ingreep. tekst: Hans van der Sloot foto's: Jan van der Ploeg Inge Clausing bewaart, als physician-assistent van plastisch chirurg Etienne Lommen en nauw betrokken bij alle borstreconstructies die in het Vlietland Ziekenhuis worden uitgevoerd, het mooiste tot het laatst. Met alle voorzichtigheid, als betrof het een zeldzame postzegel, opent ze een klein doorschijnend zakje en laat daaruit een vliesdunne tepel op de rug van haar hand glijden. 'Knap hè?', zegt ze. En inderdaadook op de hand getoond ligt daar een juweeltje van imitatiekunst'. 'En het mooie is dat-ie enkele maanden lang op z'n plaats blijft. Ook met douchen en zwemmen. Zelfs met de zorgvuldigste operatie kun je dit effect niet evenaren De borstreconstructie vormt de - naar iedereen hoopt - voor veel vrouwen definitieve afsluiting van de behandeling in de Vlietland Borstkliniek. Het is een onderwerp waarvan Inge Clausing gepassioneerd kan raken. 'Wat je doet', zegt ze, 'is meer dan alleen het verrichten van een esthetische ingreep. In het ziekteproces van borstkanker, de gehele of gedeeltelijke amputatie en het moeizame herstel, krijgt het vrouwelijke zelfbeeld een geweldige knauw. In de eerste plaats is daar het moment waarop de huisarts of de chirurg in het ziekenhuis de mededeling doet dat er iets niet goed lijkt te zijn. Hoe kort ook de tijdspanne tussen die mededeling en de resultaten van de eerste onderzoeken, de twijfel en angst zijn verschrikkelijk. Wat de patiënte vervolgens maar moet accepteren is het gevoel dat haar lichaam haar in de steek gelaten heeft. Natuurlijk, er is uitstekende voorlichting over borstkanker maar dat neemt allemaal niet weg dat de patiënt zit opgescheept met de wetenschap borstkanker te hebben met alle onzekerheid van dien'. Primaire en secundaire reconstructie Op dit ogenblik verrichten Etienne Lommen en Inge Clausing zo'n twaalf zogenaamde secundaire borstreconstructies per jaar met behulp van een tissue expander (weefsel-oprekker). Dit aantal reconstructies zal stijgen als binnen de ambities van de Vlietland Borstkliniek het aantal behandelingen groeit van ongeveer 180 per jaar nu, naar 350 in de nabije toekomst. Een secundaire borstreconstructie verschilt in die zin van de primaire reconstructie dat in het laatste geval chirurg en plastisch chirurg in één operatie samenwerken en de tissue expander direct in aansluiting op de amputatie via dezelfde wondopening wordt ingebracht. De resultaten van beide methoden echter zijn gelijk evenals de nabehandeling. Het cijfer van twaalf borstreconstructies met de tissue expander per jaar leert overigens dat lang niet alle door de Vlietland Borstkliniek behandelde vrouwen een borst reconstructie vragen of daarvoor in aanmerking komen. Inge Clausing: 'Het kan zijn dat genoegen wordt genomen met de resultaten van een borstsparende operatie en soms komt het ook voor dat een borstreconstructie met de tissue expander niet mogelijk is. Dit is bijvoorbeeld het geval bij een aanvullende bestraling. Daarbij wordt zoveel weefsel beschadigd dat de noodzakelijke elasticiteit ontbreekt om nog een expander te kunnen plaatsen'. - Tissue expander De borstreconstructie met behulp van een tissue expander is betrekkelijk eenvoudig en geeft een heel mooi resultaat. 'Als het een secundaire borstreconstructie betreft, maken we een kleine insnede in het oude litteken. Een paar centimeter Musis 20 Inge Clausing

Musis | 2010 | | pagina 20