Museum vondsten Nogmaals Spieringshoek tekst: Jeroen ter Brugge Het maartnummer van Musis liet een serie van vier gewassen pentekeningen van de buitenplaats Spieringshoek zien die het Rijksmuseum onlangs uit een particuliere verzameling verwierf. Samen met de al langer bekende afbeeldingen in de collectie van het Gemeentearchief Schiedam bieden die een gedetailleerd en tot de verbeelding sprekend beeldverhaal. Bij de zoektocht naar 'museumvondsten' dook er in het Gelders Archief onverwacht toch nog één op. Het Gelders Archiefbezit een uitgebreide collectie gravures en originele tekeningen van de hand van Cornelis Pronk (1691- 1759). De vele kastelen en landhuizen/buitenplaatsen trokken hier, zoals ook in andere gewesten, zijn aandacht. Daarnaast legde hij ook tal van dorpskernen vast. Pronk was niet alleen een zeer kundig kunstenaar, gespecialiseerd in topografische afbeeldingen, ook was hij zeer productief. Dat zagen we al bij de vier tekeningen van Spieringshoek, die hij rond 1745 vervaardigde. In de 'Pronkcollectie' van het Gelders Archief zit één buitenbeentje. Het betreft een gezicht op de achtergevel van een buiten met de titel 'Spieringerhoek', oftewel Spieringshoek. Mogelijk heeft een ijverige archivaris getracht zo veel mogelijk Pronktekeningen voor Gelderland te verzamelen, of deze kwam samen met enkele andere werken van zijn hand binnen. Hoe het ook zij, het handelt om de Schiedamse buitenplaats. Het intrigerende is dat de tekening grote overeenkomsten toont met één van de vier andere Pronktekeningen van Spieringshoek. De hoek van waaruit het huis is vereeuwigd, is vrijwel dezelfde. Het Amsterdamse exemplaar heeft net iets meer voorgrond, waardoor een beeldengroep van putti en een (natuurstenen?) trappetje te zien is. De ovale vijver is hier bovendien in zijn geheel met muurtjes en hagen te zien. Dat de ene niet een kopie van de andere tekening is, bewijzen de afgebeelde personen. Bij het Amsterdamse exemplaar op de voorgrond een wandelend paar, op het Gelderse twee zittende mannen, terwijl ook de figuren op de achtergrond een andere positie hebben. Daarnaast is een aantal details in de gebouwen onderling afwijkend, zoals de risalieten (vooruitspringende baksteenkolommen in de achtergevel), de raamverdeling binnen de kozijnen op de bei-etage en het torentje en de trekstang van één van de schoorstenen. Maar dit zijn slechts details. Het is treffend hoe het gebouw verder gelijkend is weergegeven. Veel details komen namelijk wel overeen: het aantal en de vorm van de geschoren sierbomen, de geornamenteerde dakkapellen, de balustrade op het dak en het bankje met siervaas aan het kopse einde van de vijver. Vermoedelijk dateren de beide tekeningen dan ook van ongeveer dezelfde periode (circa 1745). Beide gewassen pentekeningen zijn van een grote technische kwaliteit, maar toch is het de vraag of de Gelderse wel van Pronk is, zoals die te boek staat. De weergave van de ruitjes in de ramen, de blaadjes aan de takken, maar vooral die van de twee mannen vooraan, wijken af van het andere werk van Pronk. De kleding mist een zekere dimensie, wat zeker ook voor de benen en schoenen geldt. Het is echter niet uit te sluiten dat de tekening (21,3 x 14,7 cm), die kleiner is dan de Amsterdamse serie, toch van zijn hand is. De onzekere toeschrijving doet niets af aan de historische waarde en aantrekkelijkheid van de afbeelding. Het aantal betrouwbare tekeningen is op de vingers van één hand te tellen. Wel bevindt zich in het Gemeentearchief Schiedam een reeks tekeningen en aquarellen, die trachten te verbeelden hoe het huis er in de middeleeuwen en kort daarna heeft uitgezien. De fantasie is daarbij echter geheel op hol geslagen, met kasteelachtige constructies die hun bouwhistorische weerga niet kennen. Het is nog steeds te hopen dat binnenkort iemand opstaat om de ongetwijfeld interessante geschiedenis van de rond 1850 gesloopte buitenplaats Spieringshoek eens onder de loep te nemen. De aanstaande ruimtelijke ontwikkelingen zullen hun weerslag krijgen en dan kan de historische beladen ondergrond bij de plannenmakerij een inspiratiebron blijken te zijn. Een bevlogen geschiedenisdocent van Scholengemeenschap Spieringshoek misschien? Musis 24

Musis | 2010 | | pagina 24