Een sieraad voor de buurt. Je kunt er maar beter zuinig op zijn tekst: Ben Maandag foto's: Gemeentearchief Schiedam Musis 26 Voor de vierde maal in successie neemt Musis de vrijheid om een aanbeveling te doen met betrekking tot een gebouw van monumentale waarde, waarvan de toekomst vooralsnog ongewis is. De eerste maal betrof dit de Opstandingskerk in Nieuwland. Een schepping van het befaamde architectenduo Van den Broek en Bakema en één van de weinige zo authentieke representanten van het brutalisme dat in de jaren 1950 in de Nederlandse architectuur opgeld deed. Het toen malige gemeentebestuur betwistte de monumentale waarde ervan. Het inschakelen van de Bond van Nederlandse architecten, de Rijksdienst voor Archeologie, Cultuur en Monumenten (waarvan het college een positief rapport in de onderste lade had gestopt) en de staatssecretaris voor cultuur waren ervoor nodig om het college - de verantwoordelijk wethouder voorop - van zijn ongelijk te doordringen. Uiteindelijk werd de Opstandingskerk, met behoud van de gehele uitwendige en deels de inwendige architectuur verbouwd tot zes van de meest prestigieuze appartementen in Schiedam. De tweede aanbeveling had de bestemming tot het realiseren van lofts in het negentiende- eeuwse Algemeen Handelsentrepot aan de Lange Nieuwstraat tot onderwerp. Het gebouw zelf verkeerde in deplorabele staat, met een dak dat voor een groot gedeelte was ingestort. Ook toen ventileerde het college de mening dat behoud van het monument onmogelijk moest worden geacht vanwege de bouwkundige staat en het feit dat niemand belangstelling zou hebben voor de loodsen voor opslag van onveraccijnsd gedistilleerd. Dat bleek een verkeerde inschatting. De lofts bleken, precies als het geval is in - onder andere -Amsterdam en Rotterdam, maar ook in Londen en New York, gewilde objecten te zijn voor een draagkrachtig publiek. Een derde aanbeveling deed Musis aan de toen malige Woningbouwvereniging Schiedam, nadat directeur Fenny de Graaf te kennen had gegeven de woningen van het complex Heenvlietsestraat- Havendijk te willen slopen om ter plaatse een luxe woongebouw te realiseren. Na vele gesprekken liet Fenny de Graaf zich ervan overtuigen dat het mogelijk moest zijn om - met de nodige inventi viteit en creativiteit - binnen het kader van een complex eenvormige, kleine arbeiderswoningen luxe en ruime koopappartementen te realiseren. De aanbeveling ging nog een stap verder en behelsde ook het plan om de oorspronkelijke architectuur van Piet Sanders tot in het kleinste detail te restaureren. Wie zich afvraagt waarom Stichting Musis toch zo prominent als mede initiatiefnemer hoog op het aannemersbord stond, heeft hier het antwoord. Architect Rob Ruoff slaagde erin om met behoud van alle bouwkundige en architectonische karak teristieken de ruimtelijke indelingen binnen het complex te hergroeperen in een grote diversiteit van representatieve (koop)woningen. Sedertdien geldt het in 'Piet Sandershof' herdoopte 'Heen- vlietseplein'als schoolvoorbeeld van creatieve herbestemming van volkswoningbouw uit het begin van de twintigste eeuw. Mede om die reden heeft Musis aan Ruoff gevraagd zich eens te oriënteren op de mogelijkheid om in dit even elegante als complexe voormalige zusterhuis een aantal riante woningen te realiseren als parel in de toekomstige buurt. Hierbij werden drie uitgangspunten vooropgesteld: het zusterhuis dient in de toekomstige setting de smaakmaker in de buurt te zijn, de kwaliteit en grootte van de appartementen dient bovengemiddeld te zijn en de architectuur dient volledig behouden en zichtbaar te blijven, zonder extra ramen of uitwendige voorzieningen. Zie het Piet Sandershof. Architectuurjournalist Ben Maandag besprak met de architect diens ideeën. Als voorstel.

Musis | 2010 | | pagina 26