Architect Rob Ruoff ziet het al voor zich: een zusterhuis dat een mooie plaats heeft gekregen in het stedenbouwkundig plan voor het gebied in Schiedam waar vroeger het Vlietland- ziekenhuis heeft gestaan. Een nieuwe woonwijk, waarin het in de jaren 1930 gebouwde zusterhuis is bewoond door jonge gezinnen, maar waarin ook voor ouderen ruimte is om te wonen. 'Een heel gedifferentieerd programma is er in onder te brengen,1 zoals de architect het zelf zegt. Want één ding is duidelijk: 'Het zusterhuis is de moeite waard om het te behouden.' Wat er in het eind vorig jaar gepresenteerde stedenbouw kundig plan met het zusterhuis moet gebeuren is niet helemaal duidelijk. Op de tekeningen van het plan staat het gebouw er nog steeds. Er is alleen een flink bouwvolume tegenaan gezet. Zo ontstaat een ruimte, die op de tekening lijkt te zijn overdekt, waardoor er opeens sprake is van een atrium. Rob Ruoff kijkt er met enige scepsis naar. 'Vooropgesteld, er zitten goede elementen in het plan,' zegt hij. 'De aansluiting van de nieuwe woonwijk op de bestaande omgeving vind ik goed. Maar ik denk dat het plan er alleen maar beter van wordt, wanneer het zusterhuis er prominenter in tot uitdrukking komt.' Naarmate hij zich meer in het zusterhuis is gaan verdiepen, is hij er meer en meer van gecharmeerd geraakt. 'Ik zie het gebouw zelf als een monument,' zegt hij. 'Maar dat is het helaas niet.' Architect Constant Emil Alexander, werkzaam bij de dienst Gemeentewerken van Schiedam, ontwierp het zusterhuis dat naast het Gemeenteziekenhuis moest komen te staan in 1936-1937. Vijftig verpleegsters konden er wonen, ze waren onder te brengen in kleine kamertjes van 3 bij 3,2 meter. Dit 'cellenblok' is het hoofdbestanddeel van het zusterhuis. Het is een bijzonder gebouw,' constateert Rob Ruoff. 'Er komen verschillende bouwstijlen uit die tijd in tot uitdrukking. Het gebruik van de luifels, de grote raampartijen, de ramen van het trappenhuis, hier en daar patrijspoortvensters, dat zijn allemaal kenmerken en details die gebruikelijk waren bij het toen ontluikende modernisme.' Hij laat oude afbeeldingen van het interieur zien, waarin naast de Spartaanse inrichting van het zusterhuis ook de enorme ruimtelijkheid opvalt. De kamertjes waarin de zusters sliepen waren dan klein uitgevallen, daartegenover stond dat de gemeenschappelijke ruimten zeer royaal waren bemeten 27 Musis fum» Het zusterhuis aan de Louise de Colignystraat, kort na de oplevering Grote luxe appartementen, het is mogelijk in het zusterhuis

Musis | 2010 | | pagina 27