Drinking with the wind. Een inspirerend slot van Café Waterweg tekst: Wim Henkes foto's: Cornelia Montfoort Het leek een stuk reuzenspeelgoed dat op de koude zaterdagochtend van 27 november 2010 op het Stadserf werd neergezet. Een witte doos met daarop een kleine windturbine, die in krap anderhalf uur werd opgericht met alles erop en eraan. Ruim drieënhalve ton aan zeecontainer, mast, dynamo en propeller, maar toch nietig op het grote plein tussen woningen en stadskantoor. Schiedam had hiermee de primeur van de presentatie van een complete installatie om - uitsluitend met behulp van windkracht en zonne-energie - zuiver drinkwater te maken uit zeewater of uit verontreinigd bron- of rivierwater. Zo eenvoudig kan het dus zijn om in rampgebieden als op Haïti, Afrika of Indonesië de bevolking van schoon drinkwater te voorzien. Met volledige uitsluiting van restanten van anorganische en organische vervuiling tot en met bacteriën en virussen toe. 'Drinking with the wind' - de naam van deze installatie en het project waarin het werd ontwikkeld, was onderdeel van het laatste Café Waterweg dat in 2010 door de Bibliotheek Waterweg in samenwerking met het Gemeentearchief en Musis werd gepresenteerd. Met het realiseren van een compacte - en daardoor relatief makkelijk hanteerbare - en volledig op windkracht werkende installatie om schoon drinkwater te maken uit zeewater of vervuilde bron, hebben de TU Delft in samenwerking met het Schiedamse bedrijf Hatenboer Water en steun van Fortis Wind Energy en NieuweWeme, een nieuwe weg geopend naar het oplossen van tal van drinkwaterproblemen in de derde wereld. Oorspronkelijk betrof het ontwerp van deze standalone unit een afstudeerproject van ir. Evgenia Rabinovitch, die berede neerde dat het mogelijk moest zijn om met louter windkracht en het vermijden van dure - of geheel niet voorhanden zijnde - extern verkregen energie. Dit te realiseren lukte aanvankelijk maar ten dele. Ideaal zou zijn als de noodzakelijke hogedruk- pomp direct door de propeller kon worden aangedreven. Het daarvoor benodigde koppel werd echter niet bereikt. In de doorontwikkeling van het afstudeerproject bleek het echter wel mogelijk om met behulp van een kleine windturbine de benodigde energie op te wekken. De effectiviteit hiervan kon nog worden vergroot door een deel van de druk waarmee het zoute residu de unit verlaat terug te winnen voor ondersteuning van de pompinstallatie. En hiermee werd het mogelijk om een installatie te realiseren die volledig onafhankelijk kan werken, onderhoudsvriendelijk is, een eigen krachtreserve opbouwt en ook nog eens zo compact is dat hij met een gewone vrachtwagen kan worden vervoerd en met niet meer dan mankracht kan worden opgebouwd. De toegepaste - en in de praktijk allang beproefde filtertechniek berust op het principe van omgekeerde osmose. Wanneer H.ÏTENBOER -WATER 31 Musis 'Drinkingwiii IneWiid

Musis | 2010 | | pagina 31