m Dnkig vithie'm esiDrikin *vsr frm Sit We owediy De kleine unit op het Stadserf is daarbij goed voor de productie van zeven kubieke meter drinkwater per dag. Ruim voldoende voor de dagelijkse waterbehoefte van twee dorpen. 33 Musis TIL .11 10 f u 'it r iNt Tl zoet en zout water zich, gescheiden door een osmotisch membraan, naast elkaar bevinden dan zal het zoete water naar het zoute gedeelte vloeien. Met een druk variërend van ongeveer dertig tot zeventig bar (afhankelijk van de verzilting of vervuiling) wordt het omgekeerde effect bereikt. Gebruik wordt daarbij gemaakt van een semipermeabel filter dat wel zuiver water laat passeren, maar alle zich daarin bevindende microverontreinigingen, zouten en virussen tegenhoudt. De gebruikte filters hebben een handzaam formaat en gaan maanden mee zonder gereinigd te hoeven worden. De scheiding van zeewater en drinkwater baseert zich - na een eerste grove filtering om grotere verontreinigen op te vangen - op de winning van circa dertig procent drinkwater en afvoer van zeventig procent extra zoute brijn. De kleine unit op het Stadserf is daarbij goed voor de productie van zeven kubieke meter drinkwater per dag. Ruim voldoende voor de dagelijkse waterbehoefte van twee dorpen. Inmiddels is een door de wind en zon aangedreven installatie al een jaar in vol bedrijf op het Indonesische eiland Semau, iets ten zuiden van Timor. Drinkwater is zeer schaars op het eiland, waarom de 'Drinking with the wind', als mogelijkheid om tegen minimale kosten duurzaam en in overvloed te voorzien in drinkwater, in dank door de bevolking werd aanvaard. Tijdens het laatste Café Waterweg benadrukten ir. Carel Aeyelts Averink als directeur operaties en ing. Jan Arie de Ruiter, als medeverantwoordelijke voor het ontwerp van procestechniek en uitvoering van de unit, de betekenis van 'Drinking with the wind' voor dorpen in de derde wereld die hierdoor onafhankelijk in hun eigen drinkwaterbehoefte kunnen voorzien. De interesse die het bedrijf voor dit Delftse afstudeerproject toonde, komt ook deels voort uit al langer bestaande activiteiten in de derde wereld. Zo neemt Hatenboer Water al gedurende vele jaren deel in drinkwaterbedrijven in Kenia die zijn opgezet om de bevolkingsgroepen die het dure flessenwater niet kunnen betalen, toch aan betrouwbaar drinkwater te helpen waarbij aan ziekenhuizen, scholen en weeshuizen geheel om niet wordt geleverd. Ook met betrekking tot 'Drinking with the wind' wordt gekeken naar mogelijkheden om deze units ook economisch binnen direct bereik van de bevolking te brengen. De eenvou digste installatie kost momenteel zo'n dertigduizend euro. Carel Aeyelts Averink tijdens het Café Waterweg: 'Dat is zo'n gering bedrag dat je je serieus kunt bezighouden met de vraag, hoe je zo'n installatie in arme landen exploitabel kunt maken zonder er een winstobject van te maken. Met de drinkwatervoorziening in Kenia is dat gelukt. Waarom dus niet op deze kleine schaal'.

Musis | 2010 | | pagina 33