Het Stedelijk Gymnasium Schiedam een unieke school door: Andrea Bierhuizen-Kazemier 35 Musis Schiedam mag trots zijn op het Stedelijk Gymnasium, de oudste school in de regio en voortgekomen uit meer dan zesenhalve eeuw onderwijs in de stad. Al in 1346 was er sprake van een stadsschool, die in 1589 een Latijnse school werd. In 1879, weer een paar honderd jaar later, ontstond hieruit het huidige gymnasium. Dit was eigenlijk nog steeds een stadsschool en viel als openbare school tot 2005 onder de gemeente. In 2005 viel het besluit de openbare scholen op meer afstand van de gemeente te plaatsen. De gemeente behield het toezicht maar er werd een stichting opgericht (SOVOS) die verantwoordelijk werd voor het bestuur van de scholen. Het Gymnasium heeft toen duidelijk aangegeven een andere koers te willen varen. Liever dan een samenwerking onder één bestuur met andere scholen in de buurt wilde het Gymnasium zich aansluiten bij de Onderwijsstichting Zelfstandige Gymnasia (OSZG). In de gemeenteraad gaf dit destijds aanleiding tot een debat over de positie van het Gymnasium. Uiteindelijk kreeg de SOVOS opdracht om te zoeken naar schaalvergroting en daarbij nadrukkelijk te onderzoeken of het Gymnasium daarbij zijn eigen weg zou kunnen gaan. Nadien is er van alles onderzocht en betoogd maar zijn de standpunten eigenlijk onveranderd gebleven. Inmiddels is er sprake van een beoogde fusie met het bestuur van het College Vos, de Vlaardingse openbare scholengemeenschap, wat tot de gewenste schaalvergroting zal leiden. Opnieuw vragen ouders, personeel en directie van het Gymnasium om over te mogen stappen naar de OSZG. Waarom willen wij als betrokkenen zo graag die overstap maken? Het belangrijkste argument daarvoor is de kwaliteit van het onderwijs. Uiteindelijk is dat waar alles om draait. Die kwaliteit is al hoog, maar één type scholen onder een bestuur geeft meer focus en kansen om het onderwijs verder te verbeteren. Alle bestuurlijke aandacht gaat immers naar gelijksoortige zaken en er kan kruisbestuiving optreden. Op een gymnasium wordt anders les gegeven dan op andere scholen. Naast afwijkende vakken als klassieke talen en klassieke culturele vorming geldt dit ook voor speciale projecten binnen reguliere vakken. Het gymnasiumonderwijs stelt hoge eisen aan de docenten. Die moeten daarom bij voorkeur zelf een universitaire opleiding hebben en kunnen omgaan met veeleisende leerlingen. Een gymnasium blijkt een aantrekkelijke school voor (hoog)begaafde kinderen. Deze kinderen zoeken een school waar hun vele talenten tot bloei kunnen komen. Als begaafdheidsprofielschool biedt ons gymnasium deze groep extra aandacht en een aangepast programma. Dankzij de enorme inzet van het personeel en de directie heeft het Stedelijk Gymnasium zich ontwikkeld tot een school die kwalitatief hoog staat aangeschreven en het aantal leerlingen groeit gestaag. Er zijn speciale projecten om die groei ook te vinden in gezinnen waar gymnasiumonderwijs geen traditie is. Elk kind dat aan de toelatingseisen voldoet en zich aangesproken voelt door de klassieke talen en cultuur kan zich er thuis voelen. Zo is er het Maatjesproject waarbij leerlingen van het Gymnasium gedurende een jaar elke week een uur optrekken met een leerling van basisschool De Taaltuin. Die krijgen zo extra hulp en het maakt het Gymnasium breder bekend. Een openbare school in hart en nieren. Al deze bovenbeschreven zaken die de eigenheid van het gymnasium bepalen, willen wij graag behouden voor Schiedam en voor de regio. Ongeveer de helft van de leerlingen komt daadwerkelijk uit Schiedam, de rest komt uit de overige plaatsen in onze regio. De school heeft daarmee ook een regionale functie, in het voorportaal van de grote stad Rotterdam. Daarom maken wij als ouders en personeel ons sterk en gaan wij keer op keer de discussie aan om die eigenheid zo goed mogelijk te benadrukken en uitte dragen. Vanuit die unieke kracht levert het Gymnasium een bijdrage aan de regio en wij willen die kracht behouden en verder versterken. Opgaan in een gefuseerde grote groep openbare scholen met elk hun eigen sterke en zwakke kanten zal dit lastiger maken dan dit tot nu toe is geweest. De drang naar efficiëntie maakt het voorspelbaar en begrijpelijk dat steeds meer bovenschools, op bestuursniveau, geregeld zal worden. Veel tijd en aandacht zal opgaan aan de verschillen, terwijl wij willen investeren in specifieke ontwikkeling en leren van vergelijkbare scholen. Wij merken dat een schoolbestuur als de SOVOS het wel heel moeilijk maakt om gehoor te vinden voor onze argumenten. In ons democratische land dreigt de weloverwogen stem van een grote meerderheid aan betrokkenen gewoon verloren te gaan. Het ontbreken van redelijke tegenargumenten maakt dit niet makkelijker, het bestuur stelt zich nadrukkelijk op als aanbieder van het volledige brede scala aan openbaar voortgezet onderwijs. Wij betogen dat het de leerlingen en ouders, de klanten tenslotte, niet uitmaakt wie de aanbieder van onderwijs is. Voor de klanten is het belangrijk dat de school het beste onderwijs biedt, met inspirerende docenten en in een goed gebouw. Daarbij is het eigenlijk niet interessant welk bestuur daar boven staat. Het bestuur moet er simpelweg zijn om de school zo goed mogelijk te laten voldoen aan de verwachtingen van de leerlingen en hun ouders. Daarom vinden wij het niet juist dat wij als gymnasium "de collectie van het bestuur compleet moeten maken", zoals één van onze leerlingen het mooi uitdrukte. Het bestuur is er voor de school en niet andersom. De komende weken worden spannend. De fusie tussen de schoolbesturen van Schiedam en van Vlaardingen staat op de agenda van de beide gemeenteraden. De fusie die wij niet bestrijden maar die wij juist willen benutten om van bestuur te wisselen. De schaalvergroting die zo ontstaat, maakt het makkelijker om onze school te laten gaan. In Schiedam zal de commissie Samenleving en Bestuur verga deren over de voortgang van de fusie. Wij zullen die vergadering benutten om nogmaals aandacht te vragen voor ons standpunt en dat kracht bijzetten door het aanbieden van de ruim 550 steunbetuigingen van ouders en die van bijna het voltallige personeel. Op 16 december zal de gemeenteraad van Schiedam dan besluiten hoe verder wordt gegaan in het kader van deze fusie.

Musis | 2010 | | pagina 35