Honderd Schiedamse families tekst: Henk Slechte foto's: Het Geheugen van Nederland Schiedam was volgens de Lijst van Hoogstaangeslagenen in 's Rijks directe Belastingen, een soort Quote 500 avant la lettre, in 1848 de op een na rijkste stad van Holland. Dat was te danken aan de jenever. Dankzij de jeneverindustrie was Schiedam in de 18de eeuw de enige Hollandse stad die economisch groeide. Een gemiddelde branderij kostte omstreeks 1780 zo'n 8.000 gulden en produceerde 2.000 vaten per jaar. De winst kon oplopen tot 200 gulden per vat. Dat bood ongekende mogelijkheden voor investeerders met durf. Die liepen echter ook forse risico's, want de brander was afhankelijk van graan via de Oostzee en schepen konden vergaan. Zo'n stad trok mensen met durf en werklust. Zoals Lucas van Gent die in 1766 uit Nuland naar Schiedam kwam. Zijn kleinzoon Johannes Hermanus (1817-1859) zou, met hulp van de katholieke !H kerk, rijk zijn geworden in de graanspeculatie, waardoor I hij de belangrijkste reder van hu Schiedam kon worden. Als dank voor die hulp nam hij de latere aartsbisschop van Utrecht P.M. Snickers en de Schiedamse pastoor P.J. van Leeuwen mee op een pelgrimstocht naar het Heilige Land. Hij overleed op de terugweg in Alexandrië. p.j. van Leeuwen Deze en meer boeiende wetenswaardigheden over honderd belangrijke Schiedamse families staan in het vuistdikke boek Honderd Schiedamse families van 1795 tot 1940, dat L.A.F. Barjesteh van Waalwijk van Doorn en C.E.G. ten Houte de Lange hebben geschreven. Henk Slechte woonde in Deventer acht jaar naast een directe afstammeling van deze Van Gent. Hij las het boek en bekeek de tentoonstelling Rijkdom van de Stad in het Jenevermuseum. Hij viel van de ene verbazing in de andere. Dat begint met het boek zelf. Het weegt vijf kilo en telt 784 pagina's. Daarmee is het, volgens een journalist die coauteur en uitgever Barjesteh van Waalwijk van Doorn citeert, het dikste boek dat ooit over Schiedam is verschenen. Het is ook geen gewoon boek, maar een historisch ingeleide bundel met de (fragment-)genealogieën van de honderd families uit de titel en het is een liber amicorum voor mr.dr. V.A.M. van der Burg, oud-lid van de Tweede Kamer voor het CDA, maar bovenal afstammeling van een van de families in het boek en amateurgenealoog. Het is een rijk boek, en dat is een understatement. De rijkdom is zichtbaar in de hoeveelheid illustraties, waarvan de meeste uit het bezit van de honderd families komen en nooit eerder gepubliceerd zijn. Maar de grootste rijkdom is de inkijk die dit boek geeft in de negentiende eeuw, waarin deze honderd families het economisch en bestuurlijk in Schiedam voor het zeggen hadden. Schiedam was een protestantse stad, maar veel nieuwe families waren rooms-katholiek. Dankzij de emancipatie van de katholieken vanaf de godsdienstige gelijkstelling in 1795, vonden de nieuwe families in de negentiende eeuw snel hun plek in de maatschappelijke elite en konden zij voluit participeren in het bestuur van de stad. Iedere genealogie in dit boek begint met een inleiding over de herkomst van de familie. De katholieke familie Engering bijvoorbeeld heeft zich in het begin van de achttiende eeuw vanuit het arme Münsterland in Schiedam gevestigd, jan Engering behoorde tot de eerste groepen Duitsers die naar Schiedam kwamen en die het al snel tot een redelijke welstand brachten. Schiedam was een vieze stad waar Nederlanders een beetje uit de buurt bleven, maar wie hard kon en wilde werken, kon het in Schiedam ver brengen. Zoals de familie Engering. De Engerings verdienden hun geld vooral met de korenwijnbranderij en de kuiperij, en in de expeditie. In 1834 opende Theodorus Engering aan de Hoogstraat een ijzerwinkel die in de familie is gebleven tot 1966, maar ook elders heeft de familie Engering ijzerwinkels. De tweede Schiedamse generatie van de familie behoorde al tot de gegoede burgerij en de derde tot de economische en sociale bovenlaag. Een boek als dit laat dat indringend zien. In de genealogie van de familie komen veel namen van andere families uit de top honderd voor. Om er een paar te noemen: Melchers, Palmer, Van Gent, Meijer, Beukers, Zoetmulder, Van der Burg en Vredebregt. Uiteraard is dan het omgekeerde ook het geval. En wie goed kijkt komt meer bekende katholieke Schiedamse namen tegen, zoals Honnerlage Grete, Rebers, Collignon en Hersbach. Het is dankzij een boek als dit mogelijk een interessante sociale kaart van Schiedam samen te stellen. De auteurs hebben daarvoor veel voorwerk gedaan, maar ze hadden wel iets behulpzamer kunnen zijn, want een gedetailleerde index ontbreekt, omdat er geen plaats meer voor was. Er is wel een losse index op familienamen, maar dat is niet voldoende voor een dergelijk boek. Leo Barjesteh van Musis 36

Musis | 2010 | | pagina 36