Inhoudsopgave 4 Inspiratie geeft meerwaarde aan het ziekenhuis 6 Borstkliniek Vlietland wil topzorg bieden 11 We sturen niemand zomaar weg 14 Op medisch en emotioneel vlak de beste begeleiding 16 Na de operatie: Oncologie als helpdesk 18 Een TomTom om de weg te wijzen na borstkanker 20 De borstreconstructie. Een creatieve, esthetische ingreep. 24 Museumvondsten 26 Elet zusterhuis 31 Drinking with the wind. Een inspirerend slot van Café Waterweg 35 Column 36 Honderd Schiedamse families 40 De grote ogen van Kees van Dongen Vrouwen 3 Musis MUSIS december 2010 jaargang 16 no 11 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt i 1 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving. Musis is toegelaten als Algemeen Nut Beogende Instelling ANBI 8049 60 057 Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Jan Franken, Dick Jansen, Loe Koppejan - voorzitter, Jos Poolman, Karin Visser, (vacature) Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam Telefoon: 010 473 55 18 E-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Jack Tsang, Rikkert Wijk Tekstredactie: Harriet Kruse Eindredactie: Laurens Priester Abonnement: minimaal 35,- (jaarabonnement 2010) (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Ad verten tie-exploita tie: DK media, Schieweg 93, 2627 AT Delft Telefoon: 015 256 60 10 Mobiel: 06 285 993 70 MUSIS ONLINE OP http://archief.schiedam.nl/ Van januari 2009 tot de maand voorafgaand aan het laatste nummer (november 2010) is Musis volledig leesbaar op de website van het Gemeentearchief Schiedam publicaties. Het Musisarchief is volledig doorzoekbaar. Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Het onderwijs en educatieve instellingen kunnen op Musis een beroep doen bij het geschikt maken van onderwerpen voor lessen en projecten. Opmaak en druk: TDS printmaildata, Schiedam Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs. Omslag: De zinsnede in het artikel van Peter de Lange: Hoe eigenaardig het ook mag klinken, het is alsof ik in mijn jeugd een visioen heb gehad dat ik dit werk moest gaan doen. Ik hield vrouwen in een glazen bol om ze tegen ziektes te beschermen, inspireerde fotograaf Sjaak van Beek tot dit portret van Ingeborg Mares. Vrouwen nemen in deze Musis verreweg de belangrijkste plaats in. Uitgebreid wordt stilgestaan bij Vlietland Borstkliniek, waarmee het Vlietland Ziekenhuis zich onderscheidt als belangrijk regionaal centrum op dit gebied. Borstkanker is wijdverbreid en treft één op de acht vrouwen. Borstkanker is alom een onderwerp van discussie, waarbij juist nu het Vlietland Ziekenhuis, na jaren van voorbereiding, een speciale (poli)kliniek opent waarin alle specialismen die bij de diagnosticering, behandeling, verpleging, nazorg en correctie aan het woord komen. De Vlietland Borstkliniek werd met name tot stand gebracht door de huidige coördinator dr. Ingeborg Mares, die zich als chirurg volledig heeft toegelegd op borstoperaties. Met het schitterende boek Borstbeelden waarvoor Sjaak van Beek de fotografie leverde, vestigde zij eens te meer de aandacht op dit onderwerp. Peter de Lange sprak haar uitvoerig over haar werk, haar visie en haar dromen. Naast Ingeborg Mares komen in deze Musis ook andere disciplines aan het woord vanaf ziekenhuismanagement, via diagnostiek, oncologie tot borst reconstructie toe. De van oorsprong Delfshavense schilder Kees van Dongen was geobsedeerd door vrouwen. Jaren geleden wijdde het Stedelijk Museum Schiedam een overzichtstentoonstelling aan zijn grafische werk en zijn betekenis als illustrator. Het Rotterdamse Museum Boijmans van Beuningen heeft nu een tentoonstelling van zijn schilderijen. De moeite waard om even de metro te pakken. Na NS/Schiedam Centrum het vijfde station.

Musis | 2010 | | pagina 3