Inspiratie geeft fo,o:Janua"derploetj meerwaarde aan het ziekenhuis tekst: Hans van der Sloot De verbazing van bestuursvoorzitter Gerrit Jan van Zoeten is niet gespeeld waar de classificatie van het Vlietland Ziekenhuis op het gebied van de behandeling van borstkanker ter sprake komt. 'Kan beter', oordeelt CZ. Natuurlijk, het kan altijd beter in de gezondheidszorg. Maar als de verzekeraar gevraagd wordt waarop deze uitspraak gebaseerd is en hoe recent de verwerkte gegevens zijn, wordt geen duidelijk antwoord gegeven. Sterker nog: 'Kan beter' wordt ook gezegd van de Vlielandvestiging in Vlaardingen. Het voormalige Holy Ziekenhuis. En dat is in 2008 al gesloten. Merkwaardig. Slordig ook. Gerrit Jan van Zoelen: 'Zoiets tekent de betrekkelijkheid van zulk soort lijstjes. Natuurlijk is het goed om zoveel mogelijk openheid te geven over de kwaliteit van de zorg. Maar tegelijkertijd moet je je realiseren dat dit soort lijsten altijd gebaseerd is op gegevens uit het verleden. En dat bovendien ook elementen als marketing en profiel een onmiskenbare rol spelen bij het beoordelen van de geleverde kwaliteit. Dit maakt dat een ziekenhuis gemakkelijk tekort kan worden gedaan. En dat hiermee het publiek onvolledig wordt voorgelicht. Kijk..., als het zo is dat een ziekenhuis inderdaad onvoldoende expertise in huis heeft om bijzondere ingrepen te doen, dat er te weinig specialisatie is of sprake is van een gebrek aan ondersteunende faciliteiten, dan is het zinvol hierop de aandacht te vestigen. Maar dat moet dan niet gebeuren in de vorm van lijstjes en zogenaamde 'kwaliteitssterren' zoals dat ook in de horeca gebeurt. Daar heeft het publiek niets aan en doet bovendien de zorginstellingen tekort en dan vooral de mensen die er werken'. Openheid van zaken Korte tijd na het gesprek met Gerrit Jan van Zoelen werden door verschillende rechtbanken klachten over de handelwijze van CZ behandeld. Deze waren ingediend door ziekenhuizen die zich in hun goede naam zagen aangetast. Zij baseerden zich onder andere op het feit dat CZ de kwalificatie van het Slotervaart Ziekenhuis in Amsterdam wat al te makkelijk van matig' veranderde in het iets positiever 'kan beter'. Bovendien kwam de Nederlandse vereniging voor Heelkunde, waarin een groot aantal Nederlandse chirurgen zich verenigt, met een norm stelling voor de behandeling van borstkanker die op verschil lende punten sterk afwijkt van de puntentelling door CZ. De rechter oordeelde echter dat de zorgverzekeraar zijn eigen normen niet wetenschappelijk hoeft te onderbouwen. Want volgens de rechter bestaat er in de medische literatuur geen eensgezindheid over de relatie tussen het aantal operaties en kwaliteit van de zorg en tussen het aantal operaties en de kans op sterfte. Jammer is natuurlijk dat de strekking van een dergelijke uitspraak het grote - vaak verontruste - publiek grotendeels ontgaat. Immers, met dezelfde bewoordingen waarin de rechter CZ vrijuit laat, zegt hij tevens dat een deugdelijke grond voor de gehanteerde kwalificatie ontbreekt. Dat het Vlietland Ziekenhuis in zorg en zorgvuldigheid tekort zou schieten, wijst hij met stelligheid van de hand. Van Zoelen: 'Het is goed om openheid van zaken te vragen en vooral te betrachten. Het gaat om kwaliteit, om welzijn en medische zorg. En dit noopt tot overleg en samenwerking op alle niveaus. Daar zijn mechanismen en protocollen voor die zowel voortdurend intern worden getoetst als ter beoordeling zijn van de inspectie. En geloof me, die is niet mis. Natuurlijk, Musis 4 Gerrit Jan van Zoelen

Musis | 2010 | | pagina 4