Musis 8 Viietfand; vlietland 1 Het specialistenteam, met van links naar rechts B.R. de Witte, Ft.Th.J. Kortekaas, W.M.L.L.G. Deserno, I. Mares-Engelbert, H.E. Lont, F. Hulsebosch, G.M. Stenger en F.H. Beverdam. Een goede organisatie van de zorg rond borstkanker is van eminent belang. Het aantal vrouwen dat met deze ziekte te maken krijgt, stijgt. Nu wordt één op de acht a negen vrouwen door borstkanker getroffen. In de Verenigde Staten ligt het cijfer al hoger: één op de zeven vrouwen. De oorzaken van deze groei zijn niet exact bekend. Gewichtstoename en te weinig lichaamsbeweging behoren waarschijnlijk tot de voornaamste boosdoeners. Daarnaast zijn de onderzoeken de laatste jaren geïntensiveerd, wat ook grote aantallen nieuwe patiënten opleverde. In Nederland worden jaarlijks gemiddeld 10.000 personen - hoofdzakelijk vrouwen - aan borstkanker behandeld. De boodschap dat zij borstkanker heeft komt bij een vrouw ongelooflijk hard aan. Zij voelt zich geraakt in haar intimiteit en bedreigd in haar vrouw-zijn. "Het bestaan van zo'n vrouw trilt op haar grondvesten," zegt Mares. Angst is de eerste en allesoverheersende reactie. "Eerst komt de angst dat je dood gaat. Daarna komt de angst voor de behandeling en voor de verminking." Met vrouwen in een dergelijke gemoedstoestand is het lastig overleggen over de behandeling. De ervaring leert dat de emotionele chaos die ontstaat na het horen van de diagnose borstkanker, communicatie bemoeilijkt. "Het overbrengen van de gecompliceerde informatie over de verschillen tussen de mogelijke operaties is vaak lastig. Vóór mijn boek werd kennis over de behandeling en de lichamelijke toestand daarna alleen in woorden aangeboden. 'Borstbeelden' schreef ik in eerste instantie als voorlichtingsmateriaal. Want vaak dacht ik: had ik maar foto's waarmee ik kan laten zien waar ik over praat; duidelijke en eerlijke beelden van vrouwen die al zijn behandeld voor borstkanker kunnen bijdragen aan een beter inzicht in de consequenties van een bepaalde behandeling. Praten aan de hand van afbeeldingen kan de keuze wellicht verduidelijken en kan de eerste aanblik van het operatielitteken misschien iets minder moeilijk maken." Mares wil de toegang tot de kliniek laagdrempelig houden. Vrouwen moeten er snel terecht kunnen. Ook allochtone vrouwen. Daarom heeft de borstkliniek zich verzekerd van de medewerking van Mammarosa, een Haagse vrijwilligers organisatie onder leiding van Lide van der Vegt, die voorlich ting geeft over borstkanker aan migrantenvrouwen. En ook voor mannen staat de deur open, al maken zij slechts een gering percentage van het totale aantal patiënten uit. Om mannelijke patiënten tegemoet te komen, is de poli in het Vlietland niet in het gebruikelijke roze geverfd, maar werd gekozen voor het minder sexegebonden paars als huiskleur. Er zijn meer verschillen met de mammapoli's in andere ziekenhuizen. In de kliniek in het Vlietland Ziekenhuis vinden bijvoorbeeld groepsconsulten plaats - een noviteit in dit gebied van de geneeskunde. In de praktijk blijkt dat veel patiënten makkelijker en openhartiger in een groep over hun ziekte vertellen dan in een een-op-eengesprek met de arts. Een ander essentieel verschil is dat de kliniek niet alleen potentiële borstkankerpatiënten serieus neemt. "De traditionele poli is er op gericht zo snel mogelijk uit te zoeken of iemand inderdaad borstkanker heeft. De diagnose wordt binnen vijf dagen gesteld. Wie de ziekte heeft wordt behandeld, de rest is niet interessant. Maar er zijn ook andere borstaandoeningen die aandacht verdienen. Patiënten met zulke aandoeningen worden dan wel te woord gestaan, maar verdere hulp is voor deze mensen niet georganiseerd. Tenzij ze iemand treffen die toevallig wel in hun ziekte is geïnteresseerd. Bij ons krijgt deze categorie patiënten gerichte adviezen. Op onze poli werken mensen die betrokkenheid tonen. Dat is een voorwaarde om er te kunnen functioneren," zegt Mares. Nazorg krijgt bij de behandeling in de Vlietland Borstkliniek veel aandacht. Mares heeft een drie maanden durend revali- datieprogramma ontwikkeld. Zij ziet fysieke, mentale en psychische nazorg als een onmisbaar onderdeel van de behandeling. Omdat nabehandeling niet standaard is, wordt het programma voorlopig bekostigd door zorgverzekeraar DSW. De arts is zeer tevreden met die toezegging: "Bij veertig tot zestig procent van de behandelde patiënten komt na een operatie depressiviteit voor. In tien procent van die gevallen zo ernstig, dat behandeling door een psycholoog nodig is. Het leven van een vrouw die een zware borstingreep heeft ondergaan, is volledig door elkaar geschud. Heel veel vrouwen nemen in gewicht toe, gemiddeld met tien kilo. Vanuit het idee: mager is kanker, gevuld is gezond. Veel eten en dikker worden vinden ze op den duur de ergste bijwerking.

Musis | 2010 | | pagina 8