Stepping stones aan de Hoogstraat Zowel Vlaardingen als Schiedam kampen met een Hoogstraat in verval. In Schiedam probeert de Stichting Beschermd Stads gezicht Schiedam (SBSS) het tij te keren. "Ons recept is enthousiasme gekoppeld aan vakmanschap.Een interview met twee initiatiefnemers over zes nieuwe 'stepping stones'. In de gemeente Schiedam zit men niet stil. Na de renovatie van het Stedelijk Museum, de voormalige bioscoop Monopole en de aankomende opknapbeurt van de Havenkerk, is er sinds enige tijd ook een initiatief van de Stichting Beschermd Stadsgezicht Schiedam: de renovatie van zes kenmerkende pandjes aan de Hoogstraat. Om dit project te realiseren is een aparte stichting met ambitieuze naam opgericht: Stichting Restauratie Hoogstraat Schiedam (SRHS). Bedoeling is om bovengenoemde panden, alle gelegen tussen het Stedelijk Museum en de Afrol, grondig te renoveren. Matthé Treijtel - in het dagelijks leven modern architect - en Engeline van Collenburg - planoloog met twintig jaar ervaring in de gemeentepolitiek - zijn bestuursleden van de nieuwe stichting. Samen met anderen steken ze hun vrije tijd en expertise in de Hoogstraat. Ik spreek ze in hun klassieke kantoortje naast de Oud-Katholieke parochie op de Dam. Amsterdams voorbeeld "Het gaat ons niet alleen om het behoud van monumenten; we willen de versleten plekken in de binnenstad aanpakken. Voor mijn part knappen we nieuwbouw op." Matthé Treijtel - keurig geklede heer, amicale uitstraling - klinkt strijdvaardig. "Kijk!" De secretaris van de SRHS wijst op een fotolijst aan de muur. We zien een prachtig gerestaureerd monument pronken aan de Lange Haven 95. "Dit was ooit het eerste project van Stichting Beschermd Stadsgezicht, in 1986. Het pand was volledig uitgebrand, maar met hulp van allerlei fondsen is het in ere hersteld. We volgden destijds het voorbeeld van de NV Stadsherstel in Amsterdam die met succes allerlei geldpotjes aanboorde voor het renoveren van waardevolle grachtenpanden. Sindsdien hebben we op allerlei plekken in Schiedam veel ervaring opgedaan." Engeline van Collenburg: "Bovendien hebben we de beschikking over veel expertise. In de stichting zitten een oud-aannemer, een projectontwikkelaar, juristen, een architect, een planoloog... allemaal professionele vrijwilligers." "Door de huidige verpauperde uitstraling besluit veel publiek om hier om te keren richting Koemarkt. Gemeente Schiedam gelooft echter in stepping stones. Bezoekers van de Hoogstraat wandelen volgens die visie van opgeknapt pandje naar opgeknapt pandje. Onze zes pandjes liggen precies strategisch. Ze vormen de cruciale verbinding met de rest van de Hoogstraat. Musis 12

Musis | 2011 | | pagina 12