het straatbeeld opnieuw aantrekkelijk wordt. Dat geldt voor de gevels, maar ook voor de reclame en het straatonderhoud. Willen we dat de Hoogstraat een succes wordt, dan zullen we ervoor moeten zorgen dat het echt een plaatje wordt. Dan trek je publiek, dan toon je Schiedam en de Schiedammer respect, dat zich terugverdient in een veelvuldiger bezoek. We hebben de voorbeelden bij de hand. Kijk naar Delft, kijk naar Gouda, kijk hoe ze daar omgaan met het historische stadsbeeld en doe er je voordeel mee. Dat is ook de reden dat wij in al onze verbeterplannen uitgaan van het oorspronkelijke beeld. En als dat niet voorhanden is, van een gevelbeeld dat past bij het pand in kwestie. We werken voor wat de gevels en etalages betreft ook niet met standaardoplossingen. Voor elk pand afzonderlijk wordt een plan gemaakt. Soms heeft dit het karakter van een restauratie. In andere gevallen ontwerpen we voor de bestaande aluminium- of kunststofpui een nieuwe winkelpui, waarbij we uitsluitend natuurlijke materialen als hout en steen toepassen.Tegelijkertijd zorgen we ervoor dat de woning boven de winkel grondig wordt aangepakt. En daarbij beperken we ons niet tot cosmetiek. Elke woningen die we onderhanden nemen brengen we op het huidige voorzieningenniveau. Alleen op die manier heb je toekomstige gebruikers iets te bieden. Vervolgens richten we ons actief op het werven van ondernemers. We zoeken daarbij vooral starters. Jonge ondernemers die met idealisme aan de slag willen gaan. Natuurlijk lukt dit lang niet in alle gevallen en zeker niet tegelijk voor alle panden die we op de Hoogstraat en daaromheen in ontwikkeling hebben. Daarom helpen we de ontwikkeling een handje door voor de startersfase tekst: Hans van der Sloot foto's: Jan van der Ploeg een huurprijs te bedingen, waarin ook de tegenvallers zijn verdisconteerd. Bij een startperiode van pakweg vijf jaar, wordt na het aflopen van die periode een nieuwe, meer marktconforme prijs gehanteerd. We mogen er dan van uitgaan dat de winkelier in kwestie inmiddels een vast publiek heeft aangesproken en dus een hogere huur kan betalen'. Ervaring in revitaliseren De vraag bij dit alles is natuurlijk in hoeverre Van Doorn Salari wil gaan in het accepteren van de risico's die aan deze marktbenadering vast kunnen zitten. John van Doorn: 'Laten we voorop stellen, dat we niet afhankelijk zijn van onze Schiedamse portefeuille. Natuurlijk, ook bij ons moet de schoorsteen roken en het is absoluut niet zo dat we in Schiedam niet naar rendementen kijken. We zijn echter heel actief op het gebied van het zakelijk onroerend goed elders in het land en hebben ons daarnaast - en bijna exclusief voor Schiedam - toegelegd op de herontwikkeling van winkels. Dat doen we nergens anders en in elk geval nergens in die mate. Inmiddels hebben we ook wel enige ervaring in het revitaliseren van winkelpanden. Op het moment dat we ons oog lieten vallen op de huidige kantoorlocatie aan het Land van Belofte, kochten we ook het pand van het Groot Schiedams Café aan de overzijde - de Lange Kerkstraat dus - met even later het winkelpand daarnaast. Hier zou horeca moeten komen, daar mochten we eventueel ons kantoor openen. We hebben de gemeente vervolgens geïnteresseerd voor een ruil, waarbij we ons naast de ABN Amrobank op het bordes van het Land van Belofte mochten vestigen, mits we een zaak van allure aan de overkant zouden vestigen. Revitalisering is een proces van lange adem dat zich alleen wel laat versnellen wanneer er eenmaal een kritische grens is overschreden. Maar tel je zegeningen en kijk dan vooral naar die plekken waar zich nieuwe ondernemers hebben gevestigd die smoel geven aan het geheel. 17 Musis Foto: Cornelia Montfoort

Musis | 2011 | | pagina 17