tekst: Herman Noordegraaf foto's: Robert Collette en riolering, het aanbrengen van wc's) meer centraal kwam te staan in het publieke bewustzijn. Tot die tijd was er een grote afstand tussen degenen die in de achterbuurten woonden en de meer gegoeden, hoewel ze wat geografische afstand vaak bijna op eikaars lip leefden. Het woord 'achterbuurt' is natuurlijk veelzeggend: die waren vaak niet te zien als men zich via de hoofdwegen door de stad begaf. Vaak waren ze laag gelegen, achter de dijken, waardoor er vaak ook nog wateroverlast in de woningen was. Een belangrijk punt dat er toe bijdroeg dat deze zaken meer in de aandacht kwamen, was de verworven kennis dat slechte hygiëne ook de gegoeden kon treffen door besmettelijke ziekten. Een bekend voorbeeld is de cholera of Aziatische braakziekte, die, zo meldt Van der Woud, oorspronkelijk alleen in de delta van de Ganges voorkwam en langs de kust van Bangladesh. In 1832 kwam deze ziekte in Nederland. Schiedam werd in 1853, 1854, 1859, 1866 en 1867 door deze epidemie getroffen met talloze slachtoffers, het meest in 1866 toen 251 mensen als gevolg van deze ziekte overleden. In het boek van Van der Woud komt Schiedam slechts een enkele maal voor. De bronnen die de auteur voor Schiedam gebruikt zijn het proefschrift van H. Schmitz over Schiedam in de tweede helft van de negentiende eeuw (1962) en de biografische schets die Jan Noordegraaf en Arie IJzerman gaven in hun Henri Hartog schrijver van zwart Schiedam 1980) Er is voorts nog de bekende foto afgedrukt van het Broersveld in 1893 voor de demping van de gracht die als open riool functioneerde. De waarde van het boek van Van der Woud voor de geïnteresseerde in de geschiedenis van Schiedam ligt in de mogelijkheid die het boek biedt om de gebeurtenissen en de discussies in Schiedam over bijvoorbeeld het aanleggen van de drinkwaterleiding, de woningbouw, de vuilophaal in een breder kader te plaatsen. Ik noem twee voorbeelden. Op bladzijde 295 is een advertentie afgedrukt uit het Technisch Gemeenteblad 1917 van 'Arij Jordaans, Stoomwagenfabriek Schiedam - Eerste Nederlandsche speciaal fabriek van Gemeente-Reinigingsmaterieel'. Afgebeeld zijn twee installaties voor het reukloos reinigen van beerputten. Het bedrijf van Jordaans was, zo voeg ik nu toe, oorspronkelijk een wagenmakerij. Jordaans begreep de verandering. Het ophalen van vuil was meestal verpacht aan particulieren die de 'stadscompost' verkochten aan boeren. Het gebruik van kunstmest maakte grotendeels een einde aan deze handel. Gemeenten richtten daarom in toenemende mate eigen vuilophaaldiensten op. Jordaans voorzag de toenemende behoefte aan reinigingsmateriaal en richtte in 1895 de eerste De waarde van het boek van Van der Woud voor de geïnteresseerde in de geschiedenis van Schiedam ligt in de mogelijkheid die het boek biedt om de gebeurtenissen en de discussies in Schiedam over bijvoorbeeld het aanleggen van de drinkwaterleidingde woningbouw, de vuilophaal in een breder kader te plaatsen. Klein Groenendal, ten zuiden van de afrol Hoogstraat en Lange Achterweg Willemshofje aan de Laan, de ideale plek toen voor jonge gezinnen waarvoor volkshuisvesting geen moeite wilde doen. 31 Musis

Musis | 2011 | | pagina 31