Hij garandeert niet dat er nooit meer een pand gesloopt wordt, maar wel dat de lokale overheid met een andere en zorgvuldigere blik naar het bouwkundig erfgoed zal kijken. In de volgende ronde komt de wederopbouwarchitectuur aan de beurt. Daarbij ligt de nadruk op het havengebied en Nieuwland. Hij laat lijsten maken van panden en hun bouwhistorische betekenis om te voorkomen dat de fouten uit het verleden opnieuw gemaakt worden. Musis 6 Wereldzending, onderdeel van de Pinkstergemeente. Omdat die geen kans meer zag het rijksmonument in goede staat te brengen en te houden, heeft de gemeente besloten de kerk te kopen. Dat is op 24 december 2010 ook officieel gebeurd. De kerk is ondergebracht in de Stichting tot Restauratie en Instandhouding van de kerk aan de Lange Haven e.o. (SRI), omdat de gemeente zelf geen fondsen kan werven. De gemeente is in de stichting wel vertegenwoordigd door directeur M. van de Groenendaal. Ook (Ubbo) Hylkema Consultants uit Utrecht, die vanaf het begin bij de plannen betrokken is, zit in het stichtingsbestuur. Een substantieel deel van het geld voor de restauratie komt van het Fonds Schiedam Vlaardingen dat daarvan wel 350.000 heeft geoormerkt voor de restauratie van het Maarschalkerweerdorgel dat de bekende orgelbouwer Michael Maarschalkerweerd in 1875 samen met zijn vader heeft gebouwd. Menno Siljee zei in Musis in november 2008 dat hij pas tevreden zou zijn, als alle bouw- en restauratieplannen voor de kerk en de gebouwen eromheen, tot een goed eind waren gebracht. Een van die plannen was het hotelplan waarvoor hij toen verwees naar vergelijkbare hotelprojecten in Maastricht en Breda, en tot de gebouwen eromheen behoorde het in zijn architectuurminnende ogen afzichtelijke pand van de Schoenenreus op de plaats van de 19de eeuwse pastorie. Ook de lounge- en restaurantfaciliteiten in de kerk zelf zo n hotel een bijzonder karakter geven. Siljee meldde tenslotte trots dat de 2.750.000 voor de aankoop en de eerste fase van de restauratie beschikbaar is. Menno Siljee is niet alleen bevlogen, hij is ook zakelijk. Zijn hoofddoel als monumentenwethouder is de restauratie van de kerk, maar hij is er ook van overtuigd dat je - mensen met - geld naar je stad kunt trekken, als die kans ziet zich te onderscheiden met een levendige binnenstad waar mooie monumenten ook voor hen toegankelijk en bruikbaar zijn, cultureel als galerie of museum, maar vooral zakelijk als hotel of restaurant. Het is voor iedereen aantrekkelijk om met relaties exclusief te dineren in een overdonderende omgeving als die van de Havenkerk. Zelfs zonder hotel denkt hij dat een restaurant in die kerk exploitabel is. Hij denkt positief en maakt met een breed gebaar een eind aan alle muizenissen over de onbereikbaarheid van zo'n etablissement voor mensen die zich in forse bolides plegen te verplaatsen. Er is een plan voor een parkeergarage met 200 tot 300 plaatsen aan de Westmolenstraat, op loopafstand van de Havenkerk! De jongste loot aan de binnenstedelijke monumentenplannen is het stuk Hoogstraat tussen de Achterweg en het Stedelijk Museum dat in beleidsstukken Hoogstraat-Midden heet. Het als het hotelplan niet doorgaat, zal dat moeten verdwijnen. Menno Siljee is er duidelijk over. Het is te lelijk en zal dus gesloopt worden. Hij ziet er het liefst de gevel van de pastorie terugkomen. Dat kan geen restauratie zijn maar ook een historiserende gevel vindt hij beter dan wat er nu staat. Omdat de Havenkerk ook binnen rijksmonument is, gelden beperkingen, althans zolang de staatssecretaris die bescher ming in het kader van de voorgenomen deregulering niet opheft. Dat maakte het project in 2008 al gecompliceerd. Met daarbij de economische crisis die kort na de publicatie van de plannen in Musis uitbrak, is het niet verwonderlijk dat het tot 6 januari 2011 duurde, voordat alle Schiedammers opnieuw werden geconfronteerd met een goednieuwsshow over de Havenkerk. Ditmaal niet in een huis aan huis bezorgde Musis, maar in een boeiende uitzending van LOOK TV, waarin Menno Siljee aan Jan Willem de Boer vertelde dat de restauratie van de kerk gaat beginnen en dat weliswaar de financier van toen en de bouwer/aannemer zijn afgehaakt, die er in 2008 een hotel in wilde realiseren, maar dat het denken over en zoeken naar de mogelijkheid om een bijzonder hotel in de kerk te vestigen is doorgegaan en zich opnieuw een 'partij' heeft gemeld met ervaring in het vestigen en exploiteren van hotels in bijzondere gebouwen. In dezelfde uitzending legde projectleider Havenkerk Vera van der Vlerk uit hoe je een hotel in een kerk kunt vestigen zonder het interieur aan te tasten. Als het 'beddenhuis' in een belendend pand komt, kunnen gaat om ongeveer vijftien verkommerde panden waarvan de gemeente de toekomst bekijkt in samenhang met die van particuliere panden eromheen, die in een betere staat verkeren. Siljee verdeelt de Hoogstraat in drie delen met ieder een eigen karakter. Hoogstraat-Zuid bij de Nieuwe Passage noemt hij een redelijk sterk winkelgebied. Hoogstraat-Noord, van de Monopole tot de Grote Markt, is de afgelopen jaren via de methode Werk aan de Winkel nieuw leven ingeblazen. De gemeente en de eigenaren van de panden hebben in goed overleg ongeveer zestig panden opgeknapt. De zwakke schakel is het stuk ertussen, Hoogstraat-Midden, dat Menno Siljee het 'schakelgebied' noemt. Hij denkt dat het alleen aantrekkelijk te maken is door zoveel mogelijk panden in één hand te nemen, die te restaureren, er een commerciële bestemming voor te zoeken en ze vervolgens weer op de markt te brengen. Alle panden die daarvoor nodig zijn heeft de gemeente inmiddels gekocht. Voor restauratie en beheer is de Stichting Restauratie Hoogstraat Schiedam (SHRS) opgericht, waaraan de panden worden overgedragen. Na de restauratie zoekt de SHRS naar bestemmingen die, alweer, voor alles rendabel zijn, en naar 'marktpartijen' die dat willen doen. Die bestemming hoeft niet cultureel te zijn. Menno Siljee gelooft dat in de hele Hoogstraat het wonen boven de winkels teruggebracht moet worden. Vroeger woonden winkeliers boven hun winkel. Toen dat veranderde, onder meer omdat veel winkels eigendom van ketens werden, zijn de opgangen

Musis | 2011 | | pagina 6