/.Momo 7 Musis bij de winkels getrokken en kwamen de bovenhuizen leeg te staan. Wonen boven de winkels voorkomt verpaupering. Voor Menno Siljee is het plan van aanpak voor de binnenstad duidelijk. Alles op zijn beurt. Dat betekent eerst restaureren en intussen naar goede én rendabele bestemmingen zoeken. Als dat gelukt is weer afstoten wat afgestoten kan worden. Er zijn 25 winkelpanden opgeknapt, er zijn er nu 25 onder handen en er volgen nog eens 25 in de komende twee jaar. De wethouder is niet van de politieke soort die tevreden achterover leunt en met welgevallen naar zijn eigen prestaties kijkt, maar hij vertelt er wel bevlogen over. Sinds ongeveer 2000 is de gemeente - met horten en stoten - actiever met de zorg voor monumenten. Dat is het gevolg van veranderde inzichten, zoals de mogelijkheden van de markt en de rol van het particulier initiatief. Omstreeks 2005 was de binnenstad zo verzwakt dat de politiek het belang van monumenten voor de economische kracht en ontwikkeling van die binnenstad ging zien, en een grotere neiging kreeg particuliere initiatieven te steunen. Binnen de stadsregio heeft Schiedam een mooie monumentale binnenstad. Hier is een grotere waardering voor het verleden ontstaan dan er lang was. Menno Siljee ziet daarvan de grote culturele én de economische kansen. Hij vindt dat ieder monumentaal pand kritische aandacht verdient, en dat het verleden niet meer respectloos kan worden weggepoetst, al was het maar omdat het ook economisch belangrijk is voor het heden. Hij garandeert niet dat er nooit meer een pand gesloopt wordt, maar wel dat de lokale overheid met een andere en zorgvuldiger blik naar het bouwkundig erfgoed zal kijken. In de volgende ronde komt de wederopbouwarchitectuur aan de beurt. Daarbij ligt de nadruk op het havengebied en Nieuwland. Inmiddels hebben het Delftse onderzoek- en architectenbureau Hebly Teunissen en de in Kethel wonende architect Rikkert Wijk een uitgebreid rapport en een stedenbouwkundige en architectonische waardering opgesteld. Hebly Teunissen besteedt aandacht aan de stedenbouwkundige aspecten en Rikkert Wijk heeft gekeken naar de wederopbouwarchitectuur op gebouwniveau. Hun gedetailleerde rapportages zullen uitgangspunten zijn voor het te ontwikkelen stedenbouwkundige beleid. Zo hoopt de wethouder te voorkomen dat de onherstelbare fouten uit het verleden opnieuw gemaakt worden. Tegen die achtergrond is het dan tenminste verontrustend om op de website van de gemeente te lezen dat het college van burgemeester en Vm. Christelijke Lagere Technische School, Nieuwe Damlaan. Betonreliëfs van Teus van den Berg. wethouders een sloopvergunning heeft aangevraagd voor het schoolgebouw Nieuwe Damlaan 762. Dit letterlijke schoolvoorbeeld van Nieuwlandse wederopbouwarchitectuur is in 1959 als Christelijke Lagere Technische School gebouwd naar een ontwerp van de Rotterdamse architecten Swanevelt en Goslinga die in 1964 ook de - gereformeerde - Groene Tuinkerk in Pendrecht hebben ontworpen. Het heeft aan de muur een betonnen reliëfkunstwerk van de eveneens Rotterdamse kunstenaar Teunis Klaas (Teus) van den Berg, dat hout- en metaalbewerking symboliseert. Deze school is het resultaat van het toen vooruitstrevende denken over scholenbouw, waarvan veel voorbeelden inmiddels zijn afgebroken. Het zou jammer zijn als zo'n getuige van de naoorlogse opvattingen over het bouwen van lichte en naar buiten gerichte scholen zou moeten verdwijnen... Oranjestraat 2, Postbus 448, 3100 AK Schiedam - tel. 010 473 89 88 - fax 010 473 32 32 - www.habetsenvanleeuwen.nl Bij ons kunt u terecht voor persoonlijke en professionele rechtsbijstand op het gebied van onder meer: echtscheiding scheidingsmediation personen- en familierecht sociale zekerheid arbeidsrecht immigratierecht letselschade. Wij hebben jarenlange ervaring op bovenstaande terreinen. Bij ons komt u terecht op een klein kantoor waardoor er veel ruimte is voor persoonlijke betrokkenheid. Als u een zaak bij ons in behandeling heeft gegeven, vinden wij het van groot belang om met u samen te werken en in nauw overleg met u te beslissen welke stappen genomen moeten worden. Wij behandelen zaken zowel op basis van een betaalbaar uurtarief als op basis van door de overheid gefinancierde rechtshulp.

Musis | 2011 | | pagina 7