Bij de vorige presentatie lag er naar Hylkema's zeggen 8 mil joen euro op tafel om de comeback van het waardevolle religieuze monument uit de negentiende eeuw van te bekostigen. Voor zulke toch niet misselijke bedragen draaide in die periode niemand zijn hand om - totdat drie dagen na de presentatie van het restauratieplan de beurs instortte en de grootste financiële crisis sinds zestig jaar uitbrak. De aannemer die het wonder aan de Lange Haven zou voltrekken ging failliet en Hylkema zag zijn droom in rook opgaan. Nu is hij terug. Met een beurs met krap twee miljoen euro. Precies genoeg om de buitenkant van de kerk mee aan te pakken en het verpauperende gebouw in zodanige staat te brengen, dat het aantrekkelijk wordt voor investeerders. Een bestemming? Die is er nog niet. Het nieuwe restauratieplan werd wereldkundig gemaakt op een door de omstandigheden afgedwongen tijdstip. Het rijk had een subsidie van een miljoen euro toegezegd, maar de houdbaarheidsdatum daarvan verstreek op 1 januari. Op het nippertje, eind december, wist de Stichting tot Restauratie en Instandhouding van de kerk aan de Lange Haven het gebouw voor 850.000 euro te verwerven van de johan Maasbach Wereldzending, die er wegens de hoge onderhoudskosten al langer vanaf wilde. Dankzij financiële bijdragen van het Fonds Schiedam Vlaardingen (1,5 miljoen) en de gemeente Schiedam (250.000 euro) kwam er vervolgens een kleine twee miljoen euro beschikbaar voor de restauratie. Dat is ruim voldoende om het buitenwerk te herstellen, verzekeren Hylkema en projectleider Vera van der Vlerk. Absolute prioriteit krijgt het dak. Dit houten tongewelf "waarin wel twee Noorse wouden zijn verwerkt" verkeert in deplorabele staat; het wordt opgevreten door de boktor. Hetzelfde geldt voor de houten toren. "Die is sowieso weg," verklaarde Hylkema reeds in 2008. Hij maakte zich toen ook al grote zorgen om het fronton. "Dat ziet er nog aardig uit, maar het is pulp." Deze beeldbepalende elementen zullen in hun geheel worden vervangen. Als rijksmonument moet de kerk zijn oorspronkelijke aanzien behouden. Er is de gemeente Schiedam veel gelegen aan het behoud van de kerk. Alle moeite om verpauperde panden op de Hoogstraat op te knappen - waar wethouder Menno Siljee veel geld en energie in steekt, in de hoop het leven terug te brengen in de leeggelopen winkelstraat - is vergeefs als de kerk aan zijn lot wordt overgelaten en nog verder in verval raakt. De kerk vervult een sleutelrol in het herstel van de Schiedamse binnenstad. Absolute prioriteit krijgt het dakDit houten tongewelf "waarin wel twee Noorse wouden zijn verwerkt" verkeert in deplorabele staat; het wordt opgevreten door de boktor. Hetzelfde geldt voor de houten toren. "Die is sowieso weg,verklaarde Hylkema reeds in 2008. Hij maakte zich toen ook al grote zorgen om het fronton. "Dat ziet er nog aardig uit, maar het is pulp.Deze beeldbepalende elementen zullen in hun geheel worden vervangen. Als rijksmonument moet de kerk zijn oorspronkelijke aanzien behouden. Interieur Havenkerk. De beelden, decoraties, het rijke altaar en de zwaar gebeeldhouwde preekstoel bepalen nog steeds het karakter. 9 Musis

Musis | 2011 | | pagina 9