li "ledereen heeft recht op een eerlijk antwoord" concludeerde dat het niets zou opleveren. Een tweede onderzoek, door een andere, even slimme, deskundige, resulteerde juist in een positief advies. Machthebbers gebruiken vaak de hen welgevallige deskundigen om hun gelijk bij de burger te bepleiten." Dat is nu wat Tsang bedoelt met een gebrek aan echte wederzijdse betrokkenheid. De nota "Burgerparticipatie in de Praktijk" van de gemeente Vlaardingen uit 2010 verwoordt het echter goed: "Wij menen dat de kwaliteit van de besluitvorming en het uiteindelijke resultaat wordt verhoogd door bewoners, instellingen en bedrijven structureel en vroegtijdig bij planvorming te betrekken. Het gaat om een andere manier van denken en doen, met een sterk accent op de vraaglogica van de burger." Vrij vertaald: niet de burger om de oren slaan met een kant-en-klare visie van een deskundige, maar samen de probleemstelling bepalen en het programma van eisen opstellen. Tsang: "In die beginfase gaat het meestal fout." Niet in mijn achtertuin Leeft bij Tsang dan niet de angst voor het allesverlammende effect van het niet-in-mijn-achtertuinbeginsel? je kunt immers wel alle burgers betrekken, maar dat verzandt toch regelmatig in een Poolse landdag? "Heb je wel eens een procedure tot de Raad van State gevolgd? Weet je wat dat kost? In tijd en in geld?", werpt Tsang tegen: '"Van begin af aan', dat is het sleutelwoord en zorg uiteraard voor een goede voorzitter, procesbegeleider." In Tsangs visie kan de overheid zich heel wat ellende besparen als vanaf een pril stadium burgers stmPwï, vmm Site Deze karakteristieke uitspraak van de burgemeester van Schiedam, is ook het motto van de afdeling Beheer Openbare Ruimte van de gemeente. Dat eerlijke antwoord is vooral nodig wanneer bewoners onverwacht met kappen, snoeien of rooien van 'hun' groen worden geconfronteerd. En dat gebeurt soms, omdat niet voor alle beheers- en onderhoudsactiviteiten geldt dat er vooraf met de betrokken bewoners wordt gecommuniceerd. Het 'zomaar' aan de slag gaan met groen in de wijk kan diverse, soms emotionele, reacties oproepen. Hoe verloopt eigenlijk de informatie naar en communicatie met de bewoners? Deze blijkt in de Schiedamse praktijk tamelijk divers te zijn. Soms gaat het initiatief uit van de bewoners, zoals bij het groen van Spieringshoek. In andere gevallen verloopt de communicatie via de wijktoezichthouder of de wijkprocesmanager. Bij de grote(re) projecten, zoals het gebied tussen de Akkers en de Hoven en Kethel Oost ("wonen in het park"), is er echter sprake van intensieve voorlichting en worden er voor de betrokken bewoners ook inloop- en voorlichtingsavonden gehouden. Voor de aanpak van het Beatrixpark is er een klankbordgroep waarin een breed scala aan groeperingen is vertegenwoordigd. In een gesprek met de stadecoloog Hans de Kruijf, blijkt dat Schiedam slechts sporadisch beheerplannen kent. "Maar", haast Hans zich te zeggen: "Inmiddels wordt hier wel hard aan gewerkt!". Wat is bij het ontbreken van beheerplannen dan wel de basis waarop het groenbeheer wordt aangepakt? Schiedam kent voor het macrobeleid het Groen Beheerplan Schiedam. Naast dit plan waarin inhoud en visie centraal staan, zijn er beheerafspraken met IRADO. Hierin staan de werkafspraken voor het dagelijks beheer: waar, wanneer en met welke kwaliteit wordt het groen aangepakt? Bovendien zijn van invloed op het groenbeheer het Bestemmingsplan 'De Groene Long', de Bomennota en vanuit de wetgeving de Flora- en Faunawet en tenslotte de Water schapswet. Een enthousiaste Hans de Kruijf vertelt dat het de trend is om steeds meer de betreffende bewoners bij het groenonderhoud betrekken. De mate waarin bewoners worden betrokken, gaat min of meer gelijk op met het opschalen van het beheer. Bij het beheer is ruwweg een driedeling te maken: dagelijks beheer, incidenteel beheer en ingrijpend beheer. Zeker bij deze laatste vorm vindt de gemeente dat actieve voorlichting nodig is. Soms is er sprake van een grensgebied' tussen incidenteel Snoei, behoud en aanleg van houtrillen op het vogeleiland in de 's Gravelandseplas beheer en ingrijpend beheer Een voorbeeld daarvan is het 'vogeleiland' in de 's Gravenlandseplas van het project Schiehart. De omwonenden waren tevoren niet geïnformeerd over de tamelijk ingrijpende werkzaamheden. Na 7 jaar onbekommerde groei weliswaar hard nodig, maar voor de bewoners 'emotioneel' ingrijpend. Echter ook hier kreeg ieder die daar om vroeg een eerlijk antwoord! Zowel over de gedachte achter het wel dan niet kappen van delen van het eiland als over het aanleggen van houtrillen. Maar ook over het feit dat communicatie vooraf wellicht wenselijker geweest zou zijn. Een belangrijke verbetering in de communicatie over het groen is het nieuwe telefoonnummer, waar bewoners met al hun vragen (en eventuele klachten) over het groen (en alle andere zaken) terecht kunnen. Dit is 14010, info@schiedam.nl. De Kruijf denkt dat dit een belangrijke bijdrage kan leveren aan het "eerlijke antwoord" over het beheer van het groen waar iedere Schiedammer recht op heeft. Hij voegt eraan toe dat het overigens niet zo kan zijn dat iedere individuele burger zijn of haar zin kan krijgen. "De gemeente houdt vanuit het algemeen belang de regie". Theo van Giezen Musis 10

Musis | 2011 | | pagina 10