serieus en gezamenlijk bij projecten worden betrokken. En niet alleen burgers en bedrijven, maar ook organisaties als bijvoorbeeld de Stichting Boombehoud. "Creëer ook altijd minimaal twee beslismomenten waar de betrokkenheid van de participanten in terugkomt.", vult Tsang aan: "Na de probleemstelling en inventarisatie van de randvoorwaarden, en bij de totstandkoming van het programma van eisen." Dat brengt ons op het beroemde parkpanel van 't Hof. Dat is toch een positief voorbeeld van participatie? "In beginsel wel", meent Tsang: "Er waren echter twee knelpunten. Ten eerste was er een ambtelijke voorselectie van het panel en dat vind je nu terug in mensen die achteraf gaan morren. Ten tweede vraag ik me af of de deskundige hier niet te dominant is geweest. Ik herken teveel de visie van landschapsarchitect kwamen, ook de "gewone" joggers, hondenbezitters, nordic- walkers en amazones. "Uiteindelijk dus een prachtige vorm van burgerparticipatie, maar toen kwamen de bezuinigingen en een nieuw college, en nu dreigt het mis te gaan." Hoe komt dat? "Tja, in beginsel ging het goed: de betrokken heid van burgers en deskundigen, het programma van eisen dat ze samen opstelden, het ontwerp waar iedereen zich in herkende... Ik denk echter dat participatieprocessen gevoelig zijn voor vijf factoren: dynamiek in de samenleving, onzekerheid over het gewenste doel, een te grote schaal van het project, een te langdurig proces en te dure plannen. In het geval van de Broekpolder zijn bezuinigingen en nieuwe politieke verhoudingen de spelbrekers. Dan gaat het om een goede processturing om er toch met elkaar uit te komen." In Tsangs visie kan de overheid zich heel wat ellende besparen als vanaf een pril stadium burgers serieus en gezamenlijk bij projecten worden betrokken. En niet alleen burgers en bedrijvenmaar ook organisaties als bijvoorbeeld de Stichting Boombehoud. "Creëer ook altijd minimaal twee beslismomenten waar de betrokkenheid van de participanten in terugkomt.vult Tsang aan: "Na de probleemstelling en inventarisatie van de randvoorwaardenen bij de totstandkoming van het programma van eisen. Michael van Gessel en te weinig die van de bewoners. Kijk hoeveel bomen er zijn gekapt en hoeveel asfalt er in het park komt. We krijgen nu een park met doorzicht, dat was Michaels visie." Wellicht, maar misschien wist Van Gessel het parkpanel gewoon te overtuigen. Is Tsangs ideaal dan een compromis met halfgesnoeide bosjes? "Nee, een compromis is een laatste redding. Ik ga voor optimaal resultaat. In dit geval bijvoorbeeld een park met voldoende doorzicht, maar toch afgeschermd van de verkeersdrukte. Iets waar iedereen vrede mee heeft, waarbij iedereen het gevoel heeft betrokken te zijn. Als het goed loopt heeft de burger er na afloop ook wat meer verstand van, dan snapt hij bijvoorbeeld dat de meeste bomen niet met hun voeten in het water kunnen staan. Het gaat om informatie delen." Bijna gelukt Wellicht is de Broekpolder een beter voorbeeld. Als je het over burgerparticipatie hebt, is de Broekpolderfederatie toch wel het summum. De federatie - bestaande uit betrokken burgers en instellingen - kreeg van de gemeente de volledige bevoegdheid om plannen voor de Broekpolder uit te denken en met deskundigen een ontwerp te realiseren. De gemeente deed alleen de budgetcontrole en eiste een visie die zowel gemeente als federatie deelden. Het resultaat: een alles omvattend plan voor een natuurlijker Broekpolder. Uniek voor zo'n groot gebied. Toch had Tsang hier aanvankelijk ook kritiek op. "Net als bij 't Hof is ook hier de intentie goed, maar wat de gemeente verzuimd heeft te vragen, is een representatieve afspiegeling van Vlaardingse burgers. Aanvankelijk waren het toch weer diezelfde betrokken burgers die je overal in Vlaardingen tegenkomt." Tsang slikte zijn kritiek echter in na de succesvolle wandelingen die de federatie organiseerde en waar heel wat burgers op af Succesverhalen Zo filosoferend wordt de argeloze toeschouwer toch wel wat cynisch over burgerparticipatie. Gaat het een keer goed - in Tsangs visie - dan loopt het alsnog stuk. Is participatie dus een onhaalbaar ideaal? "Welnee.", zegt Tsang: "Het gaat echt wel beter. Dat is nu juist zo hoopgevend. Het blijft natuurlijk geëtter, want het is een proces, maar kijk naar het Nieuwlandpark langs de A4. Iedereen is lovend. De gebruikers zijn van begin af aan gehoord, mochten kiezen uit een aantal ontwerpen, en het gekozen ontwerp is later nog op onderdelen aangepast aan de wensen van de gebruikers. Hier was duidelijk respect voor de deskundige en vice versa voor de burgers. En wat dacht je van het "Speeleiland" in Babberspolder. Daar werden ook de kinderen bij betrokken; zij mochten tekeningen maken van hun ideale speeltuin." Daar heeft Tsang inderdaad twee mooie voorbeelden te pakken. Beide projecten kenmerken zich door een groot draagvlak van de omwonenden, maar misschien zijn het ook wel makkelijke voorbeelden: wie wil er immers geen mooi park of leuke speeltuin? Een Blankenburgtunnel of A4 ligt veel gevoeliger. "Natuurlijk" antwoordt Tsang: "maar het principe blijft hetzelfde en wat dacht je van de keren dat het mis ging als het om een stukje groen in de wijk ging. Voorkom een botsing van standpunten door in een vroeg stadium burgers en deskundigen bij elkaar te zetten. Is er wel een probleem dat opgelost moet worden? Zo ja, welk doel, welke oplossingsrichting streven we na? Welke zienswijzen hebben we? Hoe kunnen de ontweipers dat verbinden? Dat vraagt om anders denken, kost geld, tijd en energie, maar die investering verdien je als overheid later dubbel en dwars terug. Heb over en weer respect voor eikaars deskundigheid en belangen en je zult zien dat het proces beter verloopt!" 11 Musis

Musis | 2011 | | pagina 11