tekst Wim Henkes foto's: Rikkert Wijk, Gemeentearchief Schiedam, Geheugen van Nederland zaken gevestigd als onder andere het sigarenmagazijn van kunstliefhebber S.K. van den Bergh, de fijne brood- en banketbakkerij Ulrich, modemagazijn Petit Paris en de Kandelaar voor luxe geschenkartikelen. Nieuw elan met een stevige basis De Oranjegalerij zette deze reeks voort met kwaliteitswinkels als de zelfbedieningszaak van Albert Heijn, Sporthuis Ritman, Van Meurs Meubelen die net als de Kattenbeker in Vlaardingen en De Beiaard en Archi in Rotterdam de nieuwste meubelen en interieurkunst in Schiedam bracht, en het op de betere standen toegesneden herenmodemagazijn Ruseler. Hoeveel vertrouwen Schiedam had in de kwaliteit van dit winkelgebied zou kort na de opening van de Oranjegalerij ten overvloede worden bevestigd door de bouw van de geheel in natuursteen uitgevoerde Amsterdamse Bank van E. en H. Kraayvanger. Zeker niet de minsten onder de Nederlandse architecten van toen. Dit elan had een stevige basis. Schiedam mocht zich met succes een centrum van scheepsbouw en scheepsreparatie van mondiale betekenis noemen. 1952 was bijvoorbeeld het jaar dat bij de Werf Gusto de tanker Caltex Bengkalis van stapel liep. Een tanker van een kleine tachtig meter lengte uit een hele serie identieke tankschepen waarvoor de Caltex her en der opdrachten had geplaatst. In hetzelfde De fotografie maakt duidelijk wat de filosofie van de ontwerpers was. Met de Oranjegalerij completeerden zij een centrum dat ondanks z'n bescheiden oppervlak allure en ondernemingszin wilde uitstralen. Geheugen van Nederland 21 Musis

Musis | 2011 | | pagina 21