Uit Tegenweer Opgericht vlJi|\t De anekdote die het ontstaan van de naam UTO verhaalt is kenmerkend voor de opvattingen en het resolute optreden van brander-distillateur Herman Jansen (1859-1935). Woedend op de glasfabriek die hem - blijkens een verkeerd bezorgde brief -voor zijn flessen een hogere prijs berekende dan zijn concurrent, stichtte hij een eigen glashut onder de naam Uit Tegenweer Opgericht. Herman Jansen was ook een groot tegenstander van het heffen van accijns op gist. Daarom had hij het lichtertje dat voor zijn bedrijf dagelijks met baaltjes 'Schiedamsche genevergist' en kelders jenever naar Rotterdam tufte de 'Afschaffer' gedoopt. Dit laatste herhaaldelijk tot ergernis van Rotterdamse drankbestrijders die met de 'Afschaffer' juist jenever zagen komen in plaats van gaan. Jansen was één van de grootste fabrikanten van moutwijn en jenever in Schiedam en tevens een likeurstoker met een internationale reputatie. In de productie van gist was hij lange tijd de gelijke van de Delftse Gist- en Spiritusfabriek. Politiek had hij als gemeenteraadslid een uitgesproken conservatieve mening. Als ondernemer echter stond hij open voor vernieuwing en behoorde tot de meest innovatieve branders- en distillateurs. Samen met enkele geestverwanten nam hij tegen het eind van de negentiende eeuw het initiatief tot het garantie-etiket voor echte Schiedamse moutwijn en echte Schiedamse jenever, het kwaliteitszegel voor de onvervalste moutwijnjenever. Veel medestanders wist hij niet voor zijn idee te winnen. Het etiket kwam er echter wel, gebaseerd op de wettelijk vastgelegde 'verordening op de echtheid van de Schiedamsche genever' en heeft z'n geldigheid tot op de dag van vandaag behouden. Wat Herman Jansen dreef en inmiddels door vele kwaliteitsdistillateurs is overgenomen is de overtuiging dat het gedistilleerd de publieke belangstelling alleen kan vasthouden wanneer aan het distilleren en lageren echte recepturen en vakmanschap ten grondslag liggen. Onder de branders en distillateurs uit het eind van de negentiende en begin twintigste eeuw nam Herman Jansen een bijzondere plaats in. En deed dat ook als bestuurder van tal van kerkelijke- en maatschappelijke organisaties, waaronder de Vereniging Volkshuisvesting die hij mede oprichtte met zijn gezworen vijand in de gemeenteraad en collega makelaar in gedistilleerd M.C.M. de Groot. Tijdgenoten beschreven hem als 'begaafd met een verstand, dat tot de diepte der problemen kon en wenschte door te dringen' en als 'strijder met pen en woord' en 'warme liefde voor zijn geboortestad en haar lot'. Musis 24 De 'notarisketels' voor de echte Schiedamse moutwijnjenever. Foto: Jan van der Ploeg.

Musis | 2011 | | pagina 24