tekst: Herman Noordegraaf het gymnasium te melden heeft, is wat anekdotisch. Hij vertelt dat het een klein gymnasium was, met in totaal 47 leerlingen. Geyl stelde belang in de leerlingen. Een jongen die van de rector het advies had gekregen om maar van het gymnasium af te gaan, hielp hij bij het staatsexamen, dat deze jongen tot schande van de rector haalde. Hij gaf zich veel moeite voor de opvoering van het toneelstuk Lioba, drama van trouw van Frederik van Eeden. Zoals uit de hele autobiografie blijkt, was Geyl bepaald niet ongevoelig voor vrouwelijk schoon. Hij is daar heel openhartig over. Zo vermeldt hij dat hij diep onder de indruk was van het meisje dat in het toneelstuk de hoofdrol zou spelen, Marietje Prins, dochter van Arij Prins, (letterkundige en directeur van de kaarsenfabriek Apollo): "Ze was knap, grijze ogen." Marietje werd echter ziek. Haar plaats werd ingenomen "door de dikke, katholieke Marie Blaisse, die een klein tikje scheel zag en helemaal niet knap was. Maar (ik ontdekte dat niet toen pas) zij had toch iets, zij had it. Ik herinner mij dat ik haar op een keer uitliet en dat ik onder aan de trap héél na aan een zoen was. Maar daar is het bij gebleven." Geyl herinnerde zich nog één meisje en die zou voor zijn leven nog van betekenis worden: "Er was nog een kind. Ze had lange benen (ik zie haar nog van haar fiets springen om mij, d'un air enjoué, iets te vertellen, blond, hoge koontjes en stralende blauwe ogen. Dat was Truus, die in mijn later leven nog een hele rol zou spelen..." Bij zijn afscheid van het gymnasium kreeg hij door toedoen van Truus een toneelkijker. Wie was Truus? Geertruida Gerhardt (22 augustus 1899 - 13 februari 1960) was de dochter van Dirk Reinier Gerhardt die in 1908 directeur was geworden van de eerste Schiedamse Ambachtsschool in de Liduïnastraat. Zij was de oudere zus van Ida. Over haar worden we nader geïnformeerd in de biografie die Mieke van den Berg en Dirk Idzinga zeer onlangs over haar publiceerden: De sluier weggevallen. Truus Gerhardt. Biografie en verzamelde gedichten. Eerder publiceerden deze auteurs een eerste deel van de biografie van Ida: Trots en in zichzelf besloten. Net als haar zus Ida had Truus poëtische aspiraties. Zij publiceerde twee dichtbundels: De engel met de zonnewijzer (1935) en Laagland (1937), terwijl na haar overlijden in I960 haar Verzamelde Gedichten (1961) gepubliceerd werden. Truus zou echter altijd in de schaduw van haar zus blijven staan. Het gezin Gerhardt woonde eerst in het witte huis in de Overschiesestraat (nummer 42) en vanaf de tweede helft van 1910 op Plein Eendragt 23 beneden. De biografen: "Al woonden ze in het vieze Schiedam, ze woonden nu op stand in een deftige hofjesachtige bebouwing aan de Tuinlaan, waar toen alle destillateurs van naam zich hadden gevestigd. Ongetwijfeld een bron van vreugde voor Truus' moeder die nogal standsbewust was." Truus bezocht school B, een openbare lagere school met een uitgebreid leerplan voor meisjes aan de Tuinlaan. Zij kon goed leren en ging in 1912 naar het gymnasium. Volgens de auteurs heeft Geyl met zijn bevlogenheid Truus betoverd. Het toen ontstoken vuur brandde voort. Geyl vond op 15 december 1921toen hij 34 jaar werd, een brief in de brievenbus van zijn Londense woning. Daarin schreef Truus dat zij zulke dankbare en prettige herinneringen aan hem als leraar bewaarde en dat hij voor haar als schoolmeisje zoveel betekend had. Zij bekende dat zij hem had lief gehad. Uit dit hernomen contact volgde een liefdesrelatie. Er is zelfs later nog sprake geweest van een huwelijk tussen Truus en 'baardPiet' (zoals Geyl werd genoemd). Daar is het echter nooit van gekomen. f f *~r< Schiedam heeft geen diepe sporen in Geyls leven achtergelaten: de kleine stad (zoals hij Schiedam aanduidt) bestond eenvoudig niet voor hem. Daar woonde hij enkel met zijn vrouw en een dienstbode, in de Lange Nieuwstraat 65 boven (nu 119 A), vlak bij het gymnasium dat toen nog in het Blauwhuis in diezelfde straat gevestigd was. 27 Musis Pieter Geyl, Ik die zo weinig in mijn verleden leef. Autobiografie 1887- 1940. Bezorgd en toegelicht door Wim Berkelaar, Leen Dorsman, Pieter van Hees, Amsterdam 2009. Mieke van den Berg/Dirk Idzinga, Trots en in zichzelf besloten. Ida Gerhardt. Afkomst en eerste deel van haar leven, Kampen 2005 Mieke van den Berg/Dirk Idzinga, De sluier weggevallen. Truus Gerhardt. Biografie en verzamelde gedichten, 's Gravenhage 2010. <JJ. Geyl, P.C.&. 1912 - Mno1 ontslag Jen 1914 leraar Nederlands en Geschiedenis iS-'l Archief Stedelijk Gymnasium inv.nr. 16. Gemeentearchief Schiedam M /Is OU. vu SA-C- r-1—i.^-x OC.-~-C X", //A- ^C^csC' z- tA*e: ij/) trT- wc. AA, Archief Stedelijk Gymnasium inv.nr. 6. Vergadering leraren 18 december 1913, waarin melding wordt gemaakt van de promotie van Geijl en zijn verhuizing naar Londen.

Musis | 2011 | | pagina 27