die de baas willen spelen. Tsangs cv nog lang niet compleet. Rode draad is politieke betrokkenheid, in Vlaardingen 65, als PSP'er en later bij GroenLinks. "Ik ben heel principieel, maar toch ook pragmatisch." Dat klinkt als een onmogelijk spagaat, maar Tsang verklaart desgewenst: "Meestal hang je meer dan een principe aan en soms moet je die principes wegen, een keuze maken." Tsang is - in zijn eigen woorden - "stevig links", maar kennelijk ook bereid om gezamenlijke oplossingen te zoeken om "een betekenisvolle rol in de politiek" te kunnen spelen. Water bij de wijn te doen is desondanks niet zijn hobby: "Dat smaakt niet..." Een bron voor veel ellende Op dit moment speelt Jack Tsang een bescheiden rol. Onder meer maakt hij zich samen met heel veel Vlaardingers druk om de dreigende komst van de Blankenburgtunnel tussen Vlaardingen en Maassluis. Niet alleen als betrokken burger en ex-politicus, maar ook als observator van de burgerparticipatie in dit proces. Geërgerd zwaait Tsang met een uitdraai van de website van de gemeente Vlaardingen. "Beslis mee over de Nieuwe Westelijke Oeververbinding" luidt de kop. "Maar er valt helemaal niet te beslissen. Hier klopt niets van!", zegt Tsang: "Wat hier staat wordt niet waargemaakt. Burgers mogen van de minister hun zegje doen, maar zeker niet meebeslissen. Sterker nog, een loting via postcodes bepaalt of er plek voor je is bij de inspraakavonden en als je tot de winnaars van deze postcodeloterij behoort, word je ook nog verplicht om aan alle avonden mee te doen." Waar het Tsang om gaat, is wederzijdse betrokkenheid. De overheid en de burger hebben elkaar nodig, moeten naar elkaar luisteren. Dat kan in Tsangs visie alleen als er aandacht is voor elkaar. Respect voor de deskundige, de specialist - die vaak door de overheid wordt betrokken - maar zeker ook respect van de deskundige voor de burger. "Kijk zo'n specialist - de architect, de planoloog, het havenbedrijf - denkt: ik heb ervoor geleerd, ik heb het juiste netwerk, de juiste boeken. De prof stelt de inhoud centraal. Hij weet het immers beter, en dat is vaak nog waar ook, maar dat is tevens de bron voor veel ellende." Volgens Tsang is er namelijk ook zoiets als "burgerdeskundigheid." Burgers zijn vaak direct betrokken bij het onderwerp, weten precies hoe een omgeving wordt gebruikt, wat de emotionele waarde is. De deskundige heeft die kennis niet en heeft daardoor de neiging om over de burgers heen te walsen. "De verschillende standpunten zorgen ervoor dat we lastig samenwerken." De vraag wat er achter een standpunt zit is oneindig belangrijk om een gesprek op gang te brengen. Het gelijk van de deskundige "En bovendien..." gaat Tsang verder: "Wie zegt dat de des kundige het altijd bij het rechte eind heeft? Hij weet technisch wel meer dan de burgers, maar andere specialisten hebben vaak een tegenovergestelde mening. Neem nu de discussie rondom cameratoezicht in de Vlaardingse binnenstad. Het eerste onderzoeksrapport in opdracht van de burgemeester 9 Musis Op 9 maart 2010 nam Jack Tsang afscheid van de Vlaardingse raad. Foto Arie Wapenaar.

Musis | 2011 | | pagina 9