Oude vrijster Vaak reisde De Ridder in de tram samen met zijn collega Anna van der Tak, een vrouw die men toen een oude vrijster noemde. Ze was na een ongelukkige relatie met een gokverslaafde altijd alleen gebleven en moest haar brood verdienen als handelscorrespondente. Voor haar vatte hij een zo grote vriendschap op dat ze zijn manuscripten te lezen kreeg. Soms suggereerde zij grammaticale correcties en De Ridder luisterde naar haar commentaar. Het enige auteursexemplaar van Villa des Roses, dat hij ontving, stuurde hij met inscriptie naar haar door. Ze komt voor als "Anna Cramer" in de novelle "De ontgoocheling". Lamme smeerlapmet je baard, Dor van geest maar dicht behaard. Die ons daar stond aan te staren Of we huursoldaten waren Volgens Van de Reijt kreeg De Ridder moeilijkheden met zijn directeur Frans Smulders die vond dat hij te gemeenzaam omging met het werkvolk. Zo zou hij met de arbeiders in scheepsmasten klimmen. Ook rookte De Ridder op kantoor. Zijn contract werd niet verlengd en hij moest zelfs zijn opvolger, Lo de Haas, inwerken. De Ridder deed dat con amore. De twee vatten een grote sympathie voor elkaar op. In de jaren 1920 zette De Ridder onder andere met hem een succesvol advertentiebedrijf op, La Propagande Commerciale. Ze zijn later wel in onmin uit elkaar gegaan. In "Kaas", volgens veel litatuurkenners Elsschots allerbeste werk, verschijnt de werf Gusto als de General Marine and Shipbuilding Company. De auteur heeft het bedrijf naar Anwerpen verplaatst, maar de collega's van weleer komen er onder hun eigen namen in voor: Tuil, Erfurt, Bartherotte, Anna van der Tak, hoofdboekhouder Hamer en Piet van het locomotiefje. De directeur heet mijnheer Henri, naar Henri Smulders. Anna van der Tak was hierover zo boos dat zij zelfs een dochter van De Ridder uit haar testament schrapte. Ze wilde nooit meer iets met De Ridder te maken hebben. Waarom is onduidelijk, want er wordt geen onvriendelijk woord over haar geschreven. De collega's zijn allemaal aardig voor de hoofdpersoon Laarmans en zij zijn blij als hij weer in zijn oude functie bij hen terugkomt als zijn poging om een groothandel in Edammer kaas op te zetten wegens gebrek aan lijmtalent is mislukt. Misschien wilde Anna van der Tak als nette dame niet in de kijker staan. Dat past wel bij burgerjuffrouwen uit de eerste helft van de vorige eeuw. Schimpdicht Is dat alles? Heel Schiedam kent het schimpdicht dat Elsschot in 1934, bijna een kwart eeuw na dato, op A.F. Smulders schreef. De manier waarop Vic van de Reijt dit aan de orde stelt, verdient een uitvoerig citaat: "De Ridders getuigschrift van Werf Gusto is in twee versies overgeleverd, een in het Frans en een in het Engels, beide ondertekend door A.F. Smulders. Hij verklaart daarin dat "de heer Alphonse de Ridder van 1 december 1907 tot 31 augustus 1911 in dienst is geweest als chef correspondent en dat zijn capaciteiten, ijver en plichtsbetrachting aan niets te wensen hebben overgelaten". Omgekeerd leverde De Ridder ook een getuigschrift aan Smulders af, maar die was toen al lang overleden. In 1934 herdacht Willem Elsschot hem met het gedicht 'Brief'. Deze regels leren ons tevens, dat Van de Reijt met zijn biografie een op zorgvuldig onderzoek gebaseerd portret heeft afgeleverd van een schrijver die inderdaad tot de allergrootsten moet worden gerekend die de Nederlandse literatuur heeft opgeleverd. Om in de lijmtaal uit de tijd van Elsschot en De Ridder te blijven: "Dit boek behoort te huis bij eiken beschaafden Schiedammer". Maar doodslaan deed hij niet, want tusschen droom en daad Staan wetten in de weg en praktische bezwaren, En ook weemoedigheid, die niemand kan verklaren, En die des avonds komt, wanneer men slapen gaat. A.F. Smulders, de lamme smeerlap met baard, in 1902 geschilderd door Jan Hendrik Luvten. Lamme smeerlap, met je baard, Dor van geest maar dicht behaard, Die ons daar stond aan te staren Of we huursoldaten waren Vic van de Reijt, Elsschot. Leven en werken van Alfons de Ridder. Amsterdam 2011. Atheneum-Polak van Gennep. ISBN 978 90 253 68128/ NUR 641. Zie ook: www.uitgeverijatheneum.nl 13 Musis

Musis | 2011 | | pagina 13