Veel teksten die de afbeeldingen begeleiden en verklaren zijn veel uitgebreider dan die in het Schiedamse boek, en daarmee natuurlijk ook informatiever. Sommige teksten hebben het karakter van een kort artikel, omdat deze niet alleen de afbeelding duiden, maar die ook in een historisch kader plaatsen en inhoudelijk van het nodige reliëf voorzien. meer tekeningen uit het Rijksprentenkabinet in Amsterdam, de Universiteitsbibliotheek in Leiden en het Nederlands Scheepvaartmuseum in Amsterdam, maar dat geen van deze tekeningen een plaats in het boek hebben gevonden. Vlaardingen heeft nu ook zijn monumentale prentenboek. Daarvoor verdienen J. ter Brugge. K. Kornaat, A. Maarleveld, H.J. Luth, H.C. Verloop en M.R Zuydgeest veel lof, terwijl oud directeur A. Fontijne van het honderdjarige Vlaardingse bedrijf Fontijne Grotnes de dank verdient van iedereen die van dit boek heeft genoten, omdat het dankzij de sponsoring door zijn bedrijf slechts 25 kost tegenover Het Groot Schiedams Prentenboek, waarvoor de liefhebber 52,50 moet neertellen. De eerste druk van 3.850 exemplaren is dan ook al uitverkocht en de verbeterde tweede druk van 1.000 wacht op zijn kopers. Tenslotte toch nog één kritische opmerking, over de omslag van het boek. Vlaardingen beschikt wellicht niet over een zo treffende tekening als die van Wilhelm Johann (Wim) Motz van de Brandersbuurt in Schiedam, maar zelfs dan was het wel mogelijk geweest om het boek met een stofomslag met een karakteristieke tekening van Vlaardingen ook aan de buitenkant iets meer allure te geven. Het paneel van Jan Prins van de Balder voor het Museum Vlaardingen was daarvoor zeer geschikt geweest. 17 Musis Het Stadsarchief Vlaardingen aan het Plein Emaus 5. Qianli Liang, aquarel, juli 2010.

Musis | 2011 | | pagina 17