I Cultuur, industriële archeologie en een heldere architectuur tl Onopvallend in de menigte die zich na de rondleidingen verzamelde in het Grand Café Wennekerpand genoot architect Jan Koelink duidelijk van het alom gehoorde enthousiasme. Aan hem was de opdracht om in de al jaren leegstaande distilleerderij de faciliteiten te scheppen voor een verscheiden heid aan cultuuruitingen en instellingen die ook nog eens onderling uitwisselbaar moesten zijn. Plus de uitwerking van het gegeven dat het multiculturele 'Wenneker1 ook nog eens complementair moest zijn aan onder andere het Stedelijk Museum, Pand Paulus, de KetelFactory en het Theater aan de Schie alsmede de hoog gewaardeerde concertprogramma's van Westvest 90 en Huis te Poort. Jan Koelink is verbonden aan Royal Haskoning Architecten en vanuit die betrekking betrokken bi] haalbaarheidsstudies naar herbestemming van de Monopole. Voor de Monopole resulteerde dit in een cascorestauratie en is het aan de markt om hierin een vervolg te vinden. Jan Koelink hield er een hartelijk contact met de betrokken ambtenaren en het gemeentebestuur aan over. Koelink cum suis kozen ervoor om de distilleerderij uiterlijk en innerlijk zoveel mogelijk intact te laten. Het lichte, industriële karakter wordt nog versterkt door de robuuste trappen, het in het zicht laten van luchtkanalen, bekabelingen en theater- techiek. Binnen de bestaande constructie lag het voor de hand de hoge centrale hal, waar ooit de distilleerkolommen stonden, te bestemmen als theaterzaal. Daaromheen zijn andere functies gerangschikt, terwijl boven het theater, onder de mooi gerenoveerde sheddaken de tentoonstellingsruimte van het Centrum Beeldende Kunst is ondergebracht. André Henderickx ontwierp en maakte het gevelreliëf voor het Wennekerpand, een geschenk van het personeel. Foto: Gemeentearchief Schiedam Zo gaat het Centrum voor Beeldende Kunst naast de uitleen van kunstwerken een uitgebreid programma verzorgen met exposities, workshops, lezingen in samenwerking met Schiedammer kunstenaars. Dansschool Alma del Movimiento, waaraan tevens de zorg voor de horeca is toevertrouwd, biedt naast andere dansvormen salsa- en tangolessen en wordt een centrum voor yoga en nieuwe bewegingsvormen. Theater De Teerstoof verzorgt cursussen en workshops op het gebied van dans, zang en toneel en daarnaast schoolvoorstel lingen en presenteert eigen producties in het Wennekertheater. Op deze wijze wordt niet alleen duurzaam omgegaan met één van de markantste naoorlogse distilleerderijen die dit deel van de binnenstad domineert, maar heeft een belangrijke rol in de aanpak van de binnenstad. Op een steenworp afstand van één van de belangrijkste ontmoetingsplaatsen, de Grote Markt bevindt zich met Wenneker een verscheidenheid aan culturele publieksfuncties. De professionaliteit van de geboden faciliteiten is daarbij natuurlijk nog geen garantie. Wel een eerste voorwaarde voor het welslagen ervan. Het Filmhuis Schiedam gaat in het Wennekerpand verder onder de naam Wenneker Cinema en heeft de beschikking over zowel de eigen cinema als over het theater dat door het uitschuiven van de tribune de kleine schouwburg met vlakke speelvloer ver andert in een bioscoop met een kleine tweehonderd zitplaatsen. Theater aan de Schie brengt de meer op een 'Kleine Zaal gerichte producties zoals try-outs, cabaret, toneel en muziek. Naast de programmering van alle partijen komt er ook een gezamenlijk Wennekeraanbod. In samenwerking zullen er activiteiten georganiseerd gaan worden voor diverse doel groepen. Dit kunnen grootschalige evenementen zijn, zoals de opening van het culturele seizoen in september of 'De week van de amateurkunst' in mei ('het Wennekerpand wordt Wakker'). Maar ook kleinschaliger kunnen er activiteiten worden aangeboden, als bijvoorbeeld een tangoworkshop in de dansschool, een bijpassend dinertje in het Grand Café Wennekerpand en een mooie Latijns-Amerikaanse film om af te sluiten of een breder programma dat bijvoorbeeld een inmiddels gewortelde Schiedamse traditie als het Suikerzoet filmfestival omsluit. Het Wennekerpand van architect Coen Kramers in 1953, kort na de oplevering. Foto: Gemeentearchief Schiedam 21 Musis

Musis | 2011 | | pagina 21