!K Directeur (0.6 fte) www.fondssv.nl tekst: Hans van der Sloot foto's: Jan van der Ploeg Gescheiden programmering 23 Musis Informatie over deze vacature vindt u op onze website: zoekt Manager voor een ideële organisatie Wethouder vastgoedbeheer en dus Wennekers 'huisbaas' Ad Mostert, drukte zich terloops nog heel wat stelliger uit: "De keuze om het management voor het gehele gebouw op te dragen aan het Theater aan de Schie zie ik als de beste die we hebben kunnen maken. Stel je voor wat er kan gebeuren als je zo'n gebouw met zoveel verschillende gebruikers en zoveel uiteenlopende publieksbestemmingen niet onder een strakke regie brengt. Het Wennekerpand is een schitterend cultureel project, waarvoor het hele college een grote toekomst ziet. Mits je duidelijke condities schept om de toekomstige ontwikkelingen in de hand te kunnen houden." Lissenburg heeft meer redenen tot tevredenheid. "Een nieuw theater waarin alles nog moet gebeuren, vormt een uitdaging voor de technische staf. Alles moet in de praktijk worden ingeregeld, alles nog z'n plek krijgen en worden uitgeprobeerd. In de praktijk zal de 'Kleine Zaal van het Theater aan de Schie' als grote zaal voor meerdere doeleinden worden gebruikt dan alleen theatervoorstellingen. Het is goed denkbaar dat - waar nodig - Wenneker Cinema van de tweehonderd zitplaatsen gebruik wil maken. Je kunt denken aan festivals en uitvoeringen die daarmee samenhangen, maar ook muziekuitvoeringen waarvoor de bestaande accommodaties plaats te kort komen, maar de theaterzaal aan het Stadserf te groot is en natuurlijk de repetities en uitvoeringen van De Teerstoof. Ik garandeer je dat van het theater in het Wennekerpand zo'n druk gebruik zal worden gemaakt dat de kleine zaal aan de Vijgensteeg binnen een jaar niet meer weg te denken valt uit het culturele aanbod in Schiedam." Natuurlijk is de vraag gewettigd hoe het gesteld is met de programmering. Het gevaar van concurrentie tussen het theater aan het Stadserf en de Kleine Zaal lijkt immers niet denkbeeldig. Frank Lissenburg ziet dit anders: "De programmering voor beide theaters staat onder druk van de bezuinigingen die wij in de komende jaren moeten realiseren. Vanzelfsprekend zijn alle varianten op tafel geweest en natuurlijk ontkom je er niet aan om te snijden in de personele organisatie. Voor wat de programmering betreft hebben we ervoor gekozen om de kwaliteit en diversiteit op peil te houden, maar het aantal voorstellingen terug te brengen. Het theater biedt dus nog steeds toneel, nog steeds moderne dans en nog steeds opera. Alleen laten wij over het hele jaar verspreid een aantal gaten vallen in de reeks. Daarnaast kiezen we ervoor om gelijktijdige programmering van het theater aan het Stadserf en de Kleine Zaal in het Wennekerpand uit te sluiten. Je moet je realiseren dat het theaterlandschap in de nabije omgeving al heel groot is. Waarvoor we binnen Schiedam derhalve moeten waken, is dat het publiek zich op één en dezelfde avond voor de keuze gesteld ziet tussen één van beide theaters. Wat we dus doen is het aanbod op logische wijze splitsen in voorstellingen die per definitie in een groot theater moeten staan en kleinere producties die we altijd al graag in een intieme omgeving hadden willen bieden. Met de bijkomende uitvoeringen door bijvoorbeeld De Teerstoof, Wenneker Cinema en het Architect Jan Koelink amateurcircuit - waarvoor we nu betere faciliteiten kunnen bieden, mag je aannemen dat het totale theateraanbod groter zal zijn dan nu." Hij noemt nog een reden om een gescheiden programmering nauwlettend in de gaten te houden. "Met de steeds ruimere mogelijkheden om via internet te bestellen en te bespreken, zien we dat het aantal abonnementen afneemt, terwijl wij in bezoekersaantal een lichte groei waarnemen. Dit vraagt om een andere en actieve benadering van het publiek. Achterover leunen kun je als theater toch al nooit, maar nu misschien nog iets minder dan voorheen. Aan de andere kant bestaat er ook nog eens zoiets als een synergie in het culturele aanbod. En als we kijken naar de actuele culturele kaart van Schiedam dan zien we een aanzienlijk toegenomen aanbod van muziek, toneel, cabaret, evenementen en beeldende kunst. Er is in Schiedam momenteel genoeg te doen. Daar kunnen we alleen maar van profiteren." Fonds Schiedam Vlaardingen e.o.

Musis | 2011 | | pagina 23