"Wij zijn theatermensen: we gaan ervoor!" Ambivalente gevoelens bij de verhuizing van De Teerstoof tekst: Robert van IHerk foto's: Jan van der Ploeg Deborah Lens (46), directeur van De Teerstoof, is een bijzondere verschijning. Ik tref haar in de keuken van het voormalig woonhuis van de Holmers. De familie is sinds een jaar verhuisd naar een ander plekje in de binnenstad van Schiedam. Nu houden de medewerkers van De Teerstoof kantoor in hun privé vertrekken. Deborah - een warme, expressieve persoonlijkheid met indrukwekkende bril - heet me welkom. Het is half zes. Op de gang is het een drukte van belang: uitgelaten kinderen bezoeken de theaterschool. De keukentafel toont een informele explosie van brochures, aantekenblokken, slimme telefoons en de onvermijdelijke lege koffiemokken. Een prima biotoop voor een goed gesprek. Oud, zwak en krom "Hier wil je toch niet weg?", vraag ik, terwijl ik de creatieve chaos op mij in laat werken. "Nee, dat heb je eigenlijk wel goed geraden. Maar elk nadeel heeft zijn voordeel hoor, want alles hier is oud, zwak en krom." Deborah overdrijft niet. De huisvesting van Theater De Teerstoof bestaat uit meerdere, kunstig aan elkaar gekoppelde historische panden. Het complex biedt plaats aan de theaterzaal, de kleedkamers, de foyer, dansstudio, repetitieruimte en het kantoor van De Teerstoof, en natuurlijk aan het Schiedamse Filmhuis en Apollo Toneel. Op zolder bevindt zich het feitelijke theater. "Het podium is een vierkante postzegel. Eigenlijk is het te klein voor wat wij allemaal doen.", aldus Deborah. En De creatieve geest van de familie Holmer waart nog steeds rond in het pand van Theater De Teerstoof aan de Nieuwstraat in Schiedam. Dankzij de inzet van de Holmers genoot De Teerstoof in de jaren 1970 landelijke bekendheid als hét podium voor cabaret en klein toneel. En sinds acht jaar is het voormalige diaconaat een vertrouwd honk voor jeugdtheater. Al bijna veertig jaar biedt De Teerstoof zodoende onderdak aan allerlei theateractiviteiten. Nog wel. Binnenkort verhuist het Jeugdtheater naar het Wennekerpand. inderdaad, voor de gelegenheid zijn momenteel alle stoelen uit het theater getakeld, want anders kan het de voorstelling Rupsje niet bergen. "Die krappe ruimte heeft zijn technische beperkingen, maar artistiek kunnen we alle kanten op", relativeert Deborah: "Het voordeel is dat het echt onze ruimte is; we kunnen doen wat we willen." Een ruimte delen Dat wordt in het Wennekerpand een heel ander verhaal. Het prachtige gebouw van de voormalige jeneverstoker wordt immers een verzamelgebouw, een gebouw dus dat De Teerstoof met andere gebruikers moet delen. Het Filmhuis verhuist bijvoorbeeld mee en behoudt net zoals het Centrum voor Beeldende Kunst de eigen ruimte. Ook de 'kleine' programmering van het Theater aan de Schie zal plaatsvinden in het Wennekerpand. Bovendien komen er vijf ateliers, een tentoonstellingsruimte, kantoren en horeca in. "Vooral die grotere zaal voor 200 personen is fantastisch" zegt Deborah: "Een verdubbeling van onze huidige capaciteit. Dat krijgen we makkelijk vol. We kunnen nu elk jaar - in plaats van tweejaarlijks - alle 7000 basisschoolleerlingen uit Schiedam ontvangen." Klinkt goed, maar jammer genoeg biedt de programmering van het Wennekerpand slechts ruimte voor veertig procent van de huidige activiteiten van De Teerstoof. Ook de andere gebruikers willen de theaterzaal immers benutten. Wat nu? "Tja, dat was inderdaad wel een Musis 24

Musis | 2011 | | pagina 24