In Wenneker vallen voor Filmhuis alle stukjes op hun plaats tekst: Peter de Lange foto's: Jan van der Ploeg Wenneker Cinema. Niet alleen de naam verandert wanneer Filmhuis Schiedam verhuist van gebouw De Teerstoof naar het Wennekerpand. Eindelijk ontstaat nu ook de mogelijkheid de programmering uit te breiden en een nieuw publiek aan te boren. Een kans waar de oprichters van het Filmhuis al jaren van dromen. Drie decennia liggen er tussen de eerste, op een gehuurd scherm vertoonde film in het bedompte en rokerige zaaltje van sociëteit QT aan de Nieuwstraat, en de ingebruikname van een ultramoderne bioscoopzaal aan de Vijgensteeg. In die periode groeide het groepje amateurs dat uit onvrede met het saaie uitgaansleven de Stichting Filmclub Schiedam oprichtte, uit tot een professionele en ambitieuze organisatie. De start van de filmclub viel nagenoeg samen met de sluiting van de laatste professionele bioscoop in Schiedam. Toen in 1982 de filmzaal in het Passage Theater definitief dichtging - bioscoop Monopole op de hoek van de Hoogstraat en de Appelmarkt had al in 1968 zijn deuren gesloten - leek de mogelijkheid om in Schiedam een filmpje te pakken voorgoed voorbij. Met een kleurentelevisie in praktisch iedere huiskamer, leek dit voor grote delen van de plaatselijke bevolking geen dramatisch verlies. Alleen een handvol jongeren dacht daar anders over. De cinema die Abraham Tuschinksi in 1933 vol grote verwachtingen was begonnen in de Passage en die volgens toenmalig burgemeester Stulemeijer de grootste attractie van Schiedam vormde, was nooit het succes geworden dat de eigenaar ervan had verwacht. Waarom de Schiedamse bevolking het filmpaleis met zijn luxe interieur zo angstvallig meed bleef een raadsel; feit was dat de exploitant bij gebrek aan publiek al snel na de opening het aantal voorstellingen moest inkrimpen en zich genoodzaakt zag zijn zaal op doordeweekse dagen te verhuren aan toneel- en muziek gezelschappen. De gemeente Schiedam die het pand in de jaren 1970 verwierf, deelde de ruimte op in een grote theaterzaal en een kleine bioscoop - met hetzelfde teleurstellende resultaat. Merkwaardigeiwijs waren de activiteiten van Filmclub Schiedam, gestart in 1981 en een jaar later notarieel gewaarmerkt, er Musis 28 De gebruikers van het Wennekerpand bij de opening op 1 april 2011.

Musis | 2011 | | pagina 28